Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > V2

V2

V2 to bojowa niemiecka rakieta balistyczna, prekursor późniejszych rakiet nośnych.

Była to pierwsza rakieta, która w locie balistycznym przekroczyła linię Karmana, czyli umowną granicę między atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną przebiegająca na wysokości 100 km nad powierzchnią Ziemi.

Rakieta V2 (skrót od niem. Vergeltungswaffe 2, czyli broń odwetowa nr 2) w hitlerowskiej Trzeciej Rzeszy pod kierownictwem Wernhera von Brauna.


Rakieta V2 (grafika: NASA)

Budowa

Silnik rakietowy rakiety V2 napędzany był przez nadtlenek wodoru i ciekły tlen.

Użytkowanie

Zaopatrzona w głowicę bojową rakieta V2 zaliczała się do grona tzw. cudownych broni (niem. Wunderwaffe), które miały Hitlerowi umożliwić zmianę losów wojny w jej końcowej fazie. Używana była przez Niemców przede wszystkim do bombardowania Londynu i Antwerpii.

Po wojnie prace nad V2 trwały dalej w USA i Rosji dzięki przejęciu przez te kraje jej pracujących przy niej konstruktorów i pracowników (Operacja Paperclip), zapasu rakiet i ich części oraz dokumentacji projektu.

Startująca z terenu USA 20 lutego 1947 rakieta V2 po raz pierwszy w historii ludzkości wyniosła na wysokość 109 km zwierzęta - były to muszki owocowe (Drosophila melanogaster).


Rakieta V2 w White Sands w USA w 1946 roku (grafika: NASA)

Rosyjską kopią rakiety V2 była R-1.

Bezpośrednim amerykańskim następcą rakiety V2 była rakieta Redstone opracowana do przenoszenia ładunków jądrowych. Wyniosła ona także pierwszego amerykańskiego sztucznego satelitę Explorer 1 na początku 1958 roku, kilka miesięcy po radzieckim Sputniku.

Po wojnie na bazie rakiety V-2 lub jej bezpośrednich następców opracowano koncepcje wyniesienia ludzi w kosmos:

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: