Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Wernher von Braun

Wernher von Braun

Wernher von Braun (1912-1977) był niemieckim pionierem kosmonautyki.


Wernher von Braun na tle rakiety nośnej Saturn V, która zabrała ludzi na Księżyc (grafika: NASA)

Podczas II wojny światowej pod jego kierunkiem powstała używana bojowo rakieta V2. Była to pierwsza rakieta, która w locie balistycznym przekroczyła linię Karmana, czyli umowną granicę między atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną przebiegająca na wysokości 100 km nad powierzchnią Ziemi. Używana była przede wszystkim do bombardowania Londynu i Antwerpii. Zaliczała się do grona tzw. cudownych broni (niem. Wunderwaffe), które miały Hitlerowi umożliwić zmianę losów wojny.

Po wojnie został przeniesiony do USA, gdzie prowadził dalej badania nad rakietami. W 1955 Wernher von Braun otrzymał amerykańskie obywatelstwo.

Pod jego kierownictwem powstała rakieta Redstone, która bazowała na V2. Mimo, że został opracowana jako rakieta balistyczna do przenoszenia ładunków jądrowych to posłużyła jako rakieta nośna do wyniesienia wyniesiono pierwszego amerykańskiego sztucznego satelitę Explorer 1 w dniu 31 stycznia 1958 roku.


Von Braun w stanie nieważkości w tracie lotu parabolicznego samolotem Boeing KC-135 (grafika: NASA)

Na bazie Redstone powstała kolejna rakieta Jupiter.

Kolejnym dziełem von Brauna była rakieta nośna Saturn V, która pozwoliła wylądować amerykańskim astronautom na Księżycu w ramach programu Apollo.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: