Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Explorer 1

Explorer 1

Explorer 1 to pierwszy amerykański sztuczny satelita Ziemi.

Satelita został wyniesiony na orbitę rakietą nośną Jupiter (Juno I) w dniu 31 stycznia 1958 roku czas lokalnego (2 lutego czasu uniwersalnego). Rakieta ta była modyfikacją rakiety Redstone wywodzącej się z V2.


Montaż Explorera 1 na rakiecie nośnej Jupiter C (grafika: NASA)

Explorer 1 był pierwszym sztucznym satelitą Ziemi wyniesionym przez USA, zaś trzecim w ogóle. Jesienią rok wcześniej zostały bowiem wyniesione radzieckie satelity Sputnik 1 i Sputnik 2.

Budowa

Satelita miał kształt podłużnego cylindra o długości 2 m długości i średnicy 15 cm średnicy. Ważył zaledwie 14 kilogramów.


William Hayward Pickering, James Van Allen i Wernher von Braun trzymający makietę Explorera 1 podczas konferencji prasowej tuż po udanym wyniesieniu (grafika: NASA)

Wyposażony został w zewnętrzny i wewnętrzny czujnik temperatury oraz licznik Geigera-Müllera. Był stabilizowany obrotowo, obracał się wzdłuż własnej długiej osi z prędkością 750 obrotów na minutę.

Wyposażony został w rozkładane 2 anteny dwóch nadajników, które transmitowały drogą radiową na Ziemię dane zarejestrowane na taśmie magnetycznej.

Zasilanie satelity zapewniane było przez baterie niklowo-kadmowe, które stanowiły około 40% masy całego obiektu.


Przekrój przez Explorera 1 (grafika: NASA)

Ze względu na zasilenie z baterii satelita działał na orbicie niemal 4 miesiące od wystrzelenia. Satelita zamilkł 23 maja 1958 roku. Z powodu szczątkowego oporu atmosfery jego orbita obniżała się co spowodowało, że po 12 latach krążenia wokół Ziemi Explorer 1 wszedł w gęste warstwy atmosfery, gdzie spłonął 31 marca 1970 roku. Do tego czasu wykonał około 58 tys. okrążeń Ziemi.

Dzięki danym z wbudowanego licznika Geigera-Müllera amerykański astronom James Alfred Van Allen wykrył pas radiacyjny, określany potem jako Pas Van Allena. Przypuszczał on, że wraz z wysokością promieniowanie kosmiczne rośnie, co faktycznie ma miejsce do wysokości około 1 100 km.


Omówienie startu

Explorer 1 zapoczątkował całą serię satelitów badawczych Explorer.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: