Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Sputnik

Sputnik

Sputnik to pierwszy sztuczny satelita Ziemi.

Sputnik - pierwszy sztuczny satelita Ziemi
Sputnik - pierwszy sztuczny satelita Ziemi (grafika: NASA)

Sputnik (z ros. towarzysz podróży) został wystrzelony na orbitę 4 października 1957 (19:28 GMT). Zatem jako pierwszy obiekt wykonany przez człowieka obiegał Ziemię.

Budowa

Sputnik miał kształt metalowej polerowanej kuli o 58 cm średnicy, która w swoim wnętrzu zawierała wyposażenie. Stanowiło je dwa nadajniki radiowe, których zadaniem było wysłanie krótkiego sygnału "bip" za pomocą dwóch charakterystycznych par anten (o długości 2,4 m i 2,9 m) przeczepionych do korpusu. Sputnik ważył 83,6 kg.

Budowa wewnętrzna Sputnika
Budowa wewnętrzna Sputnika (grafika: NASA)

Dwa nadajniki radiowe o mocy 1 wata działały naprzemiennie na fali 7,5 m i 15 m. Jako wyposażenie Rosjanie wybrali stację radiową, aby sygnał ze Sputnika mogli odbierać radioamatorzy z całej Ziemi. Dzięki temu potwierdzić oni mieli sukces wystrzelenia satelity.

Sputnik został wystrzelony z kosmodromu Bajkonur na pokładzie rakiety nośnej, która była praktycznie kontynentalną rakietą balistyczną R-7.

Znaczenie historyczne

Wyniesienie Sputnika na orbitę było wstrząsem dla amerykańskiej opinii publicznej przekonanej o dominacji technicznej swojego kraju zarówno w przemyśle jak i nauce. W wyniku istnej histerii, którą wywołało wystrzelenia Sputnika zapoczątkowany został wyścig kosmiczny (ang. space race) między USA i ZSRR. W wyniku sukcesu Rosjan ze Sputnikiem w USA utworzono wojskową agencję ARPA (Advanced Research Projects Agency), z której wyłoniła się potem cywilna agencja kosmiczna NASA.

Ciekawostki

Obiegający Ziemię Sputnik nie był widoczny z Ziemi, jednakże widoczny był poruszający się z nim po orbicie ostatni stopień rakiety nośnej.

W 1997 roku dla upamiętnienia 40 rocznicy wystrzelenia Sputnika z rosyjskiej stacji kosmicznej Mir wypuszczono pomniejszoną do 1/3 wersję pierwszego satelity. Sputnik 40, znany także jako Sputnik PS2, Radio Sputnik 17 "RS-17" i Mini-Sputnik podobnie jak pierwowzór miał nadajnik radiowy. Został on zbudowany przez studentów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: