Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Project Kuiper

Project Kuiper

Project Kuiper to planowany globalny system Internetu satelitarnego.

Internet satelitarny w Projekcie Kuipera będzie dostarczać docelowo ogromna konstelacja 3,2 tys. sztucznych satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

Pierwsze dwa testowe satelity systemu, KuiperSat 1 i KuiperSat 2, wyniesione zostaną w 2023 roku w ramach pierwszego lotu nowej rakiety nośnej Vulcan konsorcjum ULA.

W ramach zawartych już umów 3 236 satelity systemu wyniesione mają być w ramach 83 startów w ciągu dekady przez trzy rakiety nośne:

Firma musi zacząć je wynosić do początku 2026 roku, aby nie straciła licencji od Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (International Telecommunication Union) na nadawanie na paśmie Ka.

Segment naziemny systemu obejmować ma 12 naziemnych stacji satelitarnych. Stworzone zostały one w ramach AWS Ground Station, innej usługi Amazona wynajmu czasu anten dla operatorów satelitarnych.

W grudniu 2019 roku firma Amazon ogłosiła, że główna siedziba Projektu Kuiper przeprowadzi się w 2020 roku do Redmond. Biura i produkcja zostanie rozlokowana w dwóch dużych budynkach o powierzchni 20,3 tys. m2. W tym samym mieście obecny jest już ze swoją działalnością satelitarną SpaceX, jeden z głównych rywali (system Starlink).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: