Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Falcon 9

Falcon 9

Falcon 9 to amerykańska średnia rakieta nośna.


Przygotowanie do pierwszego komercyjnego startu rakiety Falcon 9 z bezzałogowym transportowym statkiem kosmicznym Dragon (grafika: NASA)

Powstanie

Rakieta skonstruowana i zbudowana została przez prywatną firmę SpaceX. Jej zadaniem jest wynoszenie sztucznych satelitów Ziemi na niską (LEO) i geostacjonarną (GEO) orbitę wokółziemską oraz ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Budowa


Montaż rakiety Falcon 9 (grafika: SpaceX)

Falcon 9 to rakieta dwustopniowa. Oba stopnie napędzane są silnikami rakietowymi na ciekłe paliwo na które składa ciekły tlen i kerozyna (nafta). Pierwszy stopień ma 9 silników Merlin, drugi zaś 1 silnik rakietowy Merlin. Do ich wykonania wykorzystywane są te same materiały, narzędzia i technologie. Wpływa to na niższe koszty.


Silniki rakietowe Merlin (grafika: SpaceX)

Implus właściwy silnika Merlin wynosi na poziomie morza 282 sekund, zaś w kosmosie 311 sekund.

Zbiorniki obu stopni wykonane są ze stopu aluminium i litu. Stop tych lekkich metali stosowany jest w lotnictwie. Zbiorniki wykonano wykorzystując tzw. zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem (FSW). Zbiornik stopnia drugiego jest skróconą wersją zbiornika stopnia pierwszego.


Elon Musk, założyciel firmy SpaceX, na tle rakiety Falcon 9 - dobrze widoczne 9 silników Merlin pierwszego stopnia (grafika: SpaceX)

Do rozdzielania stopni używany jest hydrauliczny system separacji sprawdzony we wcześniejszej rakiecie Falcon 1.

Użytkowanie

Obecnie głównym zadaniem Falcona 9 jest wynoszenie na orbitę sztucznych satelitów oraz bezzałogowych statków Dragon dostarczających ładunki na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Cechą charakterystyczną rakiet nośnych Falcon jest ich start. Firma opracowała system, który nazwała "hold-before-release" - w wolnym tłumaczeniu "trzymaj-zanim-wypuścisz". To przejęte z awiacji podejście polega na tym, że rakieta przytrzymywana jest na stanowisku startowym kosmodromu w chwili odpalenia silników stopnia pierwszego (startu). Nie jest uwalniana do lotu zanim nie zostaną automatycznie sprawdzone systemy rakiety. Zwiększa to niezawodność rakiety nośnej. W przypadku bowiem błędów silnik rakietowy stopnia pierwszego zostaje wyłączony i rozpoczyna się wyładunek paliwa.

Wcześniejszy program Grasshopper umożliwił odzysk pierwszego stopnia, który dzięki własnym silnikom (tzw. lądowanie na "słupie ognia") powraca na miejsce startu lub ląduje na morskiej barce.

Na bazie Falcona 9 zbudowano ciężką rakietę nośną Falcon Heavy (FH), która stanowi niejako połączenie 3 rakiet Falcon 9 w jedną całość.

Przyszłość

W czerwcu 2019 roku odbyć się ma pierwszy lot załogowy rakiety Falcon 9 i statku kosmicznego Dragon 2. Będzie to pierwszy amerykański statek kosmiczny, który zabierze Amerykanów w kosmos od wycofania wahadłowców Space Shuttle w 2011 roku.

Po tym locie rakiety Falcon 9 i statki Dragon 2 dostarczać mają regularnie załogi ISS w ramach kontraktu ISS Crew Transportation Services z NASA.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: