Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > New Glenn

New Glenn

New Glenn to budowana amerykańska ciężka rakieta nośna.


Wizualizacja rakiety nośnej New Glenn (grafika: Blue Origin)

Powstawanie

New Glenn jest rozwijany przez firmę Blue Origin.

W najciężej konfiguracji rakieta nośna New Glenn ma mieć wysokość 95 metrów i umożliwiać wyniesienie na niską orbitę okołoziemską (LEO) ładunku o masie 40 ton.

Budowa

Pierwszy stopień ma być napędzany poprzez 7 silników rakietowych BE-4 na ciekły metan i ciekły tlen (LOX). Drugi stopień ma mieć taką samą średnicę jak pierwszy i wykorzystywać 1 silnik BE-4. Opcjonalny trzeci stopień napędzany ma być przez silnik BE-3U na ciekły wodór i ciekły tlen (LOX).


New Glenn ma być większy niż Falcon 9 firmy SpaceX oraz Space Launch System agencji NASA. Ustępować będzie tylko historycznej rakiecie Saturn V, która zabrała ludzi na Księżyc (grafika: Blue Origin)

Rakieta ma mieć średnicę 7 metrów. Podobnie jak u rakiet konkurencyjnej SpaceX pierwszy stopień rakiety New Glenn po starcie ma także wracać na Ziemię dzięki pionowemu lądowaniu na "słupie ognia". Obniżyć to ma koszty użytkowania rakiety - silniki oraz zbiorniki pierwszego, największego stopnia rakiety to najdroższy jej element.

Loty

Starty dobywać się mają z Kompleksu 36 na z kosmodromu Canaveral na Florydzie (USA). Został on wyleasingowany przez firmę.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: