Kosmonautyka.pl |
||
Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Ariane 6 Ariane 6Ariane 6 to budowana europejska średnia rakieta nośna.Ariane 6 należy do serii rakiet Ariane. PowstawaniePierwotnie rakieta Ariane 6 napędzana miał być przez silniki rakietowe na stałe paliwo. Jednakże w grudniu 2014 roku w ramach umowy państwa członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zdecydowano o finalnej wersji rakiety, która napędzana będzie silnikami rakietowymi na paliwo płynne wspomaganymi rakietami dodatkowymi ze stałym paliwem. Przy opracowaniu Ariane 6 wykorzystywane są doświadczenia zdobyte przy wcześniejszych modelach rakiet Ariane oraz sprzęt wypracowany dla nowej lekkiej rakiety nośnej Vega. Mimo, że Polska należy do ESA nie bierze udziału w budowie rakiety. Państwami uczestniczącymi w jej budowie są: Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja i Włochy. BudowaAriane 6 to rakieta dwustopniowa. Pierwszy stopień oznaczony Lower Liquid Propulsion Module (LLPM) napędzać ma 1 silnik rakietowy Vulcain 2.1. Jest to wersja rozwojowa silnika Vulcain 2 używanego już z powodzeniem w rakiecie Ariane 5. Silnik napędzany będzie płynnym wodorem (LH2) oraz płynnym tlenem (LOX). Pierwsza udana próba nowego silnika Vulcain 2.1 przeprowadzona została 22 stycznia 2018 roku na stanowisku badawczym P5 w Lampoldshausen w Niemczech.
W ramach pierwszej serii testów planowanych jest 12 uruchomień silnika. Wspomaganie pierwszego stopnia stanowić mają 2 lub 4 (w zależności od wersji) rakiety dodatkowe P120 na paliwo stałe. Ariane 6 dostępna bowiem będzie w 2 wersjach:
Drugi stopień będzie zmodyfikowanym stopniem górnym rakiety Ariane 5 ME wyposażonym w silnik rakietowy Vinci na paliwo płynne ze zbiornikami ciekłego wodoru i tlenu. Jego zadaniem będzie umieszczenie satelity na przewidzianej orbicie wokołoziemskiej. LotyPierwszy start rakiety Ariane 6 odbyć się ma w 2022 roku. Podobnie jak dotychczasowe europejskie rakiety startować ona będzie z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Dla Ariane 6 budowane jest właśnie dedykowane stanowisko startowe z infrastrukturą. Rakietę z Europy na kosmodrom transportować będzie statek Canopee. Wsparcie
|