Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Electron

Electron

Electron to lekka amerykańsko-nowozelandzka rakieta nośna.


Rakieta nośna Electron (grafika: Rocket Lab)

Rakieta Electron to jedna z najmniejszych rakiet nośnych. Jest zdolna do wynoszenia małych ładunków (150-225 kg) na niską orbitę wokołoziemską (LEO). Koszt wyniesienia to koło 6 mln dolarów.

Powstanie

Rakieta został zbudowana przez amerykańsko-nowozelandzką firmę Rocket Lab.


Prezentacja firmy Rocket Lab i jej rakiety nośnej Electron

Budowa

Electron to rakieta dwustopniowa. Pierwszy stopień napędza 9 silników rakietowych Rutherford o ciągu całkowitym 162 kN. Drugi zaś 1 silnik Rutherford. Silniki te są na płynny tlen (LOX) i kerozynę (RP-1).


Rakieta nośna Electron podczas budowy (grafika: Rocket Lab)

Kadłub rakiety zbudowany jest z włókna węglowego.

Dane techniczne:

  • długość: 16 m
  • średnica: 1,2 m
  • stopnie: 2
  • nośność: 225 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO)
  • cena: 4,9 mln dolarów za start
  • masa startowa: 10,5 t
  • stopnie: 2

Kosmodrom

W wrześniu 2016 roku firma Rocket Lab zbudowała prywatny kosmodrom Mahia skąd startują rakiety Electron. Położony jest on na półwyspie Mahia we wschodniej części Wyspy Północnej (ang. North Island), jednej z dwóch głównych wysp Nowej Zelandii.


Budowa kosmodromu

Położenie kosmodromu na odludziu (mały ruch samolotów i statków) pozwalać ma wykonywać stamtąd teoretycznie nawet 100 startów rocznie.

Loty

Pierwszy lot rakiety Electron odbył się 25 maja 2017 roku. Niestety rakieta nie osiągnęła prędkości orbitalnych. Pierwszy start nowej rakiety nośnej zakończył się tylko częściowym powodzeniem. Mimo, że start i początek lotu odbywał się bez przeszkód to jednak zawiódł drugi stopnień rakiety. Testowy ładunek o nazwie "It's a Test" nie trafił na przewidywaną orbitę o wysokości między 300 a 500 km.


Minirelacja wideo z pierwszego startu

Do tej pory odbyło się 20 startów rakiety Electron, z czego 3 zakończyły się niepowodzeniem. Wyniesionych zostało w sumie 104 satelity.

Przyszłość

Firma pracuje nad system odzysku pierwszego stopnia Electrona. Pierwszy stopień, a szczególnie jego silniki rakietowe, to najdroższy element każdej rakiety nośnej. Odzysk pierwszego stopnia i możliwość jego ponownego wykorzystania obniży koszt wynoszenia oraz zwiększy częstotliwości startów.


Planowany sposób odzysku

Prace nad programem odzysku pierwszego stopnia w Rocket Lab rozpoczęły się pod koniec 2018 roku, czyli już w roku firma zaczęła latać w kosmos. Plan obejmuje 2 fazy. W pierwszej fazie Rocket Lab będzie próbował odzyskać cały pierwszy stopień Electrona po jego wodowaniu w ocenie, aby go następnie odnowić. W drugiej fazie booster Electrona zostanie przechwycony w powietrzu przez śmigłowiec. Pierwsza faza rozpocznie się w 2020 roku.

W 2021 roku rakieta Electron rozpocząć ma także starty z terenu USA, z kosmodromu Wallops.

Dla NASA rakieta wynieść ma sondę kosmiczną CAPSTONE. Przetestować ona ma orbitę cislunarną dla budowanej właśnie stacji kosmicznej Gateway, przystanku w drodze ludzi (ponownie) na Księżyc.

Rakieta wynieść ma także lądownik Moon Express, który wylądować ma na Księżycu.

Rozważa się także starty Electrona z brytyjskiego kosmodromu Sutherland w Szkocji.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: