Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Gateway

Gateway

Gateway to powstająca międzynarodowa załogowa stacja kosmiczna mająca krążyć wokół Księżyca.

Modułowa stacja Gateway stanowić ma część amerykańskiego programu powrotu ludzi na Księżyc Artemis. Umieszczona na silnie wydłużonej orbicie wokół Księżyca stanowić ma punkt przystankowy w lotach na jego powierzchnię.

Większość czasu będzie niezamieszkana. Załoga przylatywać będzie do niej nowym statkiem kosmicznym Orion.

Budowa

Końcowa konfiguracja stacji jest jeszcze nieznana.

Jej budowa na orbicie wokół Księżyca ma się rozpocząć nie wcześniej niż w maju 2024 roku. Wówczas to ciężka rakieta nośna Falcon Heavy firmy SpaceX wyniesie jej pierwsze dwa główne segmenty stacji Gateway:

  • Power and Propulsion Element (PPE)
  • Habitation and Logistics Outpost (HALO)


Wizualizacja pierwszych dwóch modułów stacji na orbicie Księżyca (grafika: NASA)

Power and Propulsion Element (PPE) to moduł zasilany przez panele słoneczne dostarczające 60 kW dla zasilania stacji, dla napędu elektrycznego, komunikacji, kontroli położenia oraz możliwości przemieszczania Gateway na różne orbity księżycowe. Budowany on jest przez koncern Maxar.

Habitation and Logistics Outpost (HALO) to hermetyzowany moduł mieszkalny, w którym przebywać i pracować będą astronauci na stacji w drodze na Księżyc. Zapewniać będzie dowodzenie i kontrolę oraz służyć będzie jako węzeł dokujący stacji. Budowany on jest przez koncern Northrop Grumman.

Jak widać moduły stacji budowane są dla NASA przez prywatne firmy kosmiczne.

W 2024 roku astronauci przycumują do (zaczątku) stacji Gateway statkiem kosmicznym Orion. Przez śluzę przejdą oni do lądownika księżycowego. Moduł transferowy zabierze wpierw lądownik z wyższej orbity stacji Gateway na niską orbitę okołoksiężycową (potem powróci on automatycznie do Gateway), z której nastąpi zejście i lądowanie na powierzchni Księżyca.

Po pobycie na Księżycu astronauci opuszczą go w górnym module powrotnym lądownika księżycowego, który będzie wielokrotnego użytku. Dolny, zużyty już moduł zejścia i lądowania zostanie na Księżycu.

Stacja jest obiektem krytyki. Przeciwnicy zarzucają, że stanowić ona ma niepotrzebny punkt przesiadkowy po drodze z Ziemi na Księżyc, Marsa lub na asteroidy. Dla jej sceptyków przy koncepcji lotów bezpośrednich na te ciała niebieskie stacja Gateway jest zbyteczna.

Przyszłość

W przyszłości Gateway stanowić na punkt przystankowy także w drodze do Marsa i asteroidów.


Stacja może zapoczątkować nie tylko loty międzyplanetarne, ale także górnictwo kosmiczne będąc miejscem transportu przechwyconych planetoid (grafika: Lockheed Martin)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: