Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > CAPSTONE

CAPSTONE

CAPSTONE to amerykańska sonda kosmiczna mająca krążyć wokół Księżyca.

Sonda kosmiczna CAPSTONE
Sonda kosmiczna CAPSTONE (grafika: NASA)

Głównym celem sondy CAPSTONE jest przetestowanie po raz pierwszy wejścia i użytkowania księżycowej orbity NRHO (ang. Near-Rectilinear Halo Orbit). Wykorzystana ona ma być przez stację kosmiczną Gateway, okołoksiężycowy punkt przesiadkowy dla powrotu ludzi na Księzyc (program Artemis).

Budowa

CAPSTONE to prostopadłościenny satelita typu CubeSat o wymiarach 20x20x30 cm (12U) i masie 25 kg.

Sonda zasilana będzie przez dwa panele słoneczne. Wyposażona jest w osiem silniczków rakietowych napędzanych hydrazyną generujących ciąg 0,25 N każdy. Zapewnią one napęd oraz pozycjonowanie sondy.

Sonda wyposażona jest także w testowy system nawigacyjny zwany Cislunar Autonomous Positioning System (CAPS), który będzie mierzył jego pozycję w stosunku do książycowego satelity Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), bez powsiłowania się stacjami naziemnymi.

Sondę dla NASA zbudowało konsorcjum prywatnych firm kosmicznych: Advanced Space, Tyvak Nano-Satellite Systems oraz Stellar Exploration.

Koszt budowy sondy to 13,7 mln dolarów.

Użytkowanie

Sonda ma zostać wystrzelona w kosmos w październiku 2021 roku na pokładzie rakiety nośnej Electron firmy Rocket Lab. Koszt wyniesienia to 9,95 mln dolarów. Rakieta startować będzie z kosmodromu firmy w Mahia w Nowej Zelandii.

CAPSTONE zbierać ma dane przez przynajmniej pół roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: