Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Venus Life Finder

Venus Life Finder

Venus Life Finder (VLF) to planowana prywatna sonda kosmiczna mająca badać planetę Wenus.

Sonda będzie szukać śladów życia w atmosferze Wenus.

Ostatnie badania widma planety wykazały, że atmosfera Wenus ma nietypowy skład. Występuje w niej fosforowodór, inaczej fosfina. Obecność tego gazu może wiązać się z mikroorganizmami.

Mimo bardzo wysokiej temperatury ma powierzchni Wenus temperatury panujące wysoko w chmurach są stosunkowo łagodne. Na wysokości 45-60 km ciśnienie odpowiada ziemskiemu, temperatura wynosi zaś wokół 60 stopni Celsjusza. W takich warunkach teoretycznie mogłoby utrzymać się proste życie.

Sonda Venus Life Finder składać się będzie pojazdu Photon i próbnika atmosferycznego na jego pokładzie. Na orbicie Wenus próbnik zostanie odczepiony i rozpocznie opadanie w atmosferze planety.

Pozostający na orbicie Photon służyć będzie jako satelita przekaźnikowy. Drogą radiową przekazywać będzie dane z próbnika atmosferycznego na Ziemię. Tam dane odbierane będą przez ogromne czasze radioteleskopów.

Sonda zostanie to prywatna misja planetarna. Finansuje ją fundacja Breakthrough Foundation oraz firma Rocket Lab dostarczająca rakiety nośnej Electron i Photona.

W zespole pracującym nad sondą jest także Polak dr Janusz Pętkowski (zespół MIT).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: