Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Artemis

Artemis

Artemis to amerykański program księżycowy obejmujący ponowne lądowanie ludzi na Księżycu.

Głównym celem programu Artemis jest powrót ludzi na Księżyc.


Prezentacja programu Artemis

Planowane pierwsze misje programu Artemis:
2022 Artemis 1 bezzałogowy lot wokół Księżyca
2024 Artemis 2 załogowy lot wokół Księżyca
2025 Artemis 3 ponowne lądowanie ludzi na Księżycu

Nazwa Artemis nawiązuje do mitologii greckiej. Artemis (Artemida) to bogini Księżyca i siostra Apolla, którego imieniem nazwano poprzedni program załogowy program księżycowy. Na Księżyc wylądować mają kobieta i mężczyzna.


Logo programu Artemis (grafika: NASA)

Programu Artemis bazuje na budowanej obecnie przez NASA nowej rakiecie nośnej Space Launch System (SLS), załogowym statku kosmicznym Orion, stacji okołoksiężycowej Gateway, lądowniku księżycowym oraz statkach transportowych z paliwem.

O ile w programie Apollo jedna rakieta Saturn V wynosiła wszystkie wymagane do lądowania na Księżycu elementy to w programie Artemis wymaganych jest kilka lotów różnych rakiet z elementami systemu księżycowego. Program Artemis jest bowiem oparty o małą stację Gateway na mocno wydłużonej orbicie wokół Księżyca.


Pierwsze dwa moduły stacji Gateway na orbitę wokół Księżyca dostarczyć ma w maju 2024 roku rakieta Falcon Heavy firmy SpaceX (grafika: NASA)

W 2024 roku astronauci przycumować mają statkiem kosmicznym Orion do (zaczątku) stacji Gateway. Przez śluzę przejdą oni do lądownika księżycowego, który zabierze ich na powierzchnię Srebrnego Globu. Lądowanie odbyć się ma na południowym biegunie Księżyca.


Mike Pence, zastępa prezydentura Donalda Trumpa, zapowiada powrót na Księżyc do 2024 roku

System lądowania na Księżycu ma mieć możliwość ponownego tankowania (osobnymi statkami kosmicznymi wysłanymi komercyjnymi rakietami), tak by móc być ponownie używanym w ramach kolejnych misji Artemis (ich cel oraz harmonogram nie jest jeszcze ostatecznie zatwierdzony).

W przyszłości w pełni rozbudowana wokółksiężycowa stacja Gateway stanowić ma dodatkowy, wielokrotnie wykorzystywany przystanek w kolejnych lotach nie tylko na Księżyc, ale także do Marsa i asteroidy.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: