Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > TESS TESSTESS to amerykański teleskop kosmiczny badający egzoplanety.TESS (skrót od ang. Transiting Exoplanet Survey Satellite) służy do wykrywania planet pozasłonecznych. Podobnie jak poprzednik, teleskop kosmiczny Keplera, do poszukiwania egzoplanet używa metody tranzytowej.
Poszukiwania egzoplanet (planet pozasłonecznych) to nowa dziedzina astronomii istniejąca zaledwie od około 2 dekad. W tym czasie odkryto około tysiąca egzoplanet. Choć pierwotnie wykrywano głównie potężne gazowe egzoplanety, krążące bardzo blisko swych gwiazd macierzystych, to teraz odkrywane są mniejsze egzoplanety - wielkościu kilka razy większej od naszej Ziemi, a nawet porównywalne i mniejsze.
O ile Kepler obserwuje stale tylko wycinek nieba (pomiędzy gwiazdozbiorami Łabędzia i Lutni) to TESS obserwuje całe niebo. Z pewnością przyniesie to wykrycie większej ilości kandydatów na egzoplanety - ich liczbę prognozuje się na 1-10 tys. po przebadaniu ponad 200 tys. gwiazd. Po potwierdzeniu da to około kilkaset wykrytych egzoplanet. TESS skupia się na gwiazdach, które leżą stosunkowow niedaleko Ziemi. Do obserwacji służą 4 szerokokątowe kamery CCD o rozdzielczości matrycy 16,8 megapiksela. Każda z nich obejmuje wycinek nieba o rozmiarach kątowych 24° x 24°. Misja TESS jest cześcią programu Explorer obejmującego małe i względnie tanie kosmiczne projekty badawcze. TESS został wybudowany przez firmę Orbital ATK w ramach kontraktu z NASA na 75 mln dolarów. Program Explorer to najdłuższa linia obiektów badawczych NASA zaczynająca się na satelicie Explorer 1, pierwszym amerykańskim sztucznym satelicie Ziemi. Teleskop bazuje na gotowej platformie satelitarnej LEOStar-2. Dwa panele słoneczne dostarczają 400W zasilania.
Na orbitę TESS został wyniesiony w 2018 roku przez rakietę nośną Falcon 9 firmy SpaceX startującą z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA. Koszt wyniesienia wyniósł 87 mln dolarów. Więcej o misji na jej stronie internetowej: Wsparcie
|