Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Starliner

Starliner

Starliner to amerykański załogowy statek kosmiczny.


Starliner przed pierwszym lotem w kosmos (grafika: NASA)

Starliner (pełna nazwa CST-100 Starliner) opracowany został przez amerykańską firmę Boeing. Obok konkurecyjnego załogowego Dragona od SpaceX ma on być jednym ze statków kosmicznych mającym przywrócić zdolność USA do wysyłania astronautów w przestrzeń kosmiczną po wycofaniu wahadłowców Space Shuttle.

Starliner powstał w wyniku programu NASA o nazwie Commercial Crew Program (CCP) obejmującego budowę rakiet nośnych i statków kosmicznych mających zapewnić wymiany załóg Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Budowa

Starliner ma kształt stożka o średnicy 4,5 m i długości 5 m. Transportować może do 7 osób.


Kapsuła statku kosmicznego Starliner podczas testów na pustyni w Nevadzie w 2012 roku (grafika: BLM Nevada, Wikipedia (CC))

Jako, że statek kosmiczny wykorzystywany będzie wyłącznie do transportu ludzi na niską orbitę okołoziemską (LEO) to nie zostanie wyposażony w systemy podtrzymywania życia dla lotów w głębszy kosmos (jak np. Orion).

Starliner wynoszony jest przez rakietę nośną Atlas V. Jednakże jest kompatybilny z także z kilkoma innymi rakietami nośnymi: Delta IV, Falcon 9 i Vulcan.

Loty

4 listopada 2019 roku odbył się naziemny test systemu ratunkowego (ang. Pad Abort Test).

Pierwszy lot Starlinera w kosmos, jeszcze bezzałogowy, odbył się 20 grudnia 2019 roku. Statek wyniosła rakieta nośna Atlas V. Była to misja demonstracyjna oznaczona jako Orbital Flight Test (OFT).


Wizualizacja cumowania załogowego statku kosmicznego Starliner do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (grafika: NASA)

Starliner przybić miał do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jednakże z powodu problemów z ustawieniem oprogramowania statku (ustawiono nieprawidłowy czas misji) skutkującego zbyt dużym zużyciem paliwa rakietowego nie udało się to. Kapusła wróciła na Ziemię 2 dni później.

NASA i Boeing zdecydowały się powtórzyć ten bezzałogowy lot. Dodatkowy drugi lot, oznaczony jako Boe-OFT 2, zaplanowany jest na 30 lipca 2021 roku.

Dodatkowy lot opóźnił pierwszy lot załogowy, oznaczony jako Boe-CFT (Boeing Crewed Flight Test). Odbędzie się on pod koniec 2021 roku.

Na pokładzie będzie 3 astronautów:

  • Barry Wilmore - astronauta NASA
  • Michael Fincke - astronauta NASA
  • Nicole Aunapu Mann - astronautka NASA
Udadzą się oni na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).


Symulacja sferyczna lotu Starlinerem

Kolejny lot, oznaczony jako Boeing Starliner 1, przewidziany jest także jako załogowy od ISS. Będzie to pierwszy lot komercyjny tego statku dla NASA.

Na pokładzie będzie 4 astronautów:

  • Sunita Williams - astronautka NASA
  • Josh Cassada - astronauta NASA
  • Jeanette Epps - astronautka NASA
  • Koichi Wakata - astronauta JAXA

Po nich nastąpi kolejne pięć lotów zakontraktowanych przez NASA, oznaczonych jako Starliner 2 do Starliner 6.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: