Kosmonautyka.pl |
||
Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Starliner StarlinerStarliner to amerykański załogowy statek kosmiczny.
Starliner (pełna nazwa CST-100 Starliner) opracowany został przez amerykańską firmę Boeing. Ma być jednym ze statków kosmicznych mającym przywrócić zdolność USA do wysyłania astronautów w przestrzeń kosmiczną po wycofani wahadłowców Space Shuttle. Starliner powstał w wyniku programu NASA o nazwie Commercial Crew Program (CCP) obejmującego budowę rakiet nośnych i statków kosmicznych mających zapewnić wymiany załóg Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). BudowaStarliner ma kształt stożka o średnicy 4,5 m i długości 5 m. Transportować może do 7 osób.
Jako, że statek kosmiczny wykorzystywany będzie wyłącznie do transportu ludzi na niską orbitę okołoziemską (LEO). Nie zostanie on wyposażony w systemy podtrzymywania życia dla lotów w głębszy kosmos (jak np. Orion). Starliner wynoszony jest przez rakietę nośną Atlas V. Jednakże jest kompatybilny z także z kilkoma innymi rakietami nośnymi: Delta IV, Falcon 9 i Vulcan. Loty4 listopada 2019 roku odbył się naziemny test systemu ratunkowego (ang. Pad Abort Test). Pierwszy lot Starlinera w kosmos, jeszcze bezzałogowy, odbył się 20 grudnia 2019 roku. Była to misja demonstracyjna oznaczona jako Orbital Flight Test (OFT). Wynoszony przez rakietę nośną Atlas V statek Starliner przybić miał do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Z powodu problemów w ustawieniem oprogramowania statku (ustawiono nieprawidłowy czas misji) skutkującego zbyt dużym zużyciem paliwa rakietowego nie udało się to. Kapusła wróciła na Ziemię 2 dni później. NASA i Boeing zdecydowały się powtórzyć ten bezzałogowy lot. Dodatkowy drugi lot, oznaczony jako Boe-OFT 2, zaplanowany jest na 1 kwietnia 2021 roku. Dodatkowy lot opóźnił pierwszy lot załogowy, oznaczony jako Boe-CFT (Boeing Crewed Flight Test). Odbędzie się on we wrześniu 2021 roku. Będzie to trzeci lot w kosmos Starlinera. Na pokładzie będzie 3 astronautów:
Kolejny lot Boeing Starliner 1 przewidziany jest także jako załogowy od ISS. Na pokładzie będzie 4 astronautów:
Wsparcie
|