Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Boe OFT-2

2022-05-19 Boe OFT-2

Wystartował statek kosmiczny Starliner. To powtórka nieudanej pierwszej próby, która niemal zakończyła się katastrofą.


Statek kosmiczny Starliner na szczycie rakiety nośnej Atlas V (grafika: ULA)

Starliner to zbudowany przez koncern Boeing nowy amerykański statek kosmiczny, który obok Dragona z konkurencyjnej firmy SpaceX, wozić ma dla NASA ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Jest to powtórny lot, powtórka pierwszego, częściowo udanego lotu, Starlinera w kosmos z końca 2019 roku. Wówczas to Starliner osiągnął wprawdzie orbitę, ale nie udało mu się przybić do docelowej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wynikało to z problemów z ustawieniem oprogramowania statku (ustawiono nieprawidłowy czas misji) skutkującego zbyt dużym zużyciem paliwa rakietowego. Po 2 dniach, czyli wcześniej niż zakładano, kapsuła musiała wróciła na Ziemię. NASA i Boeing zdecydowały się powtórzyć ten bezzałogowy lot (powtórny obecny lot kosztuje dodatkowo około 410 mln dolarów).

Start rakiety odbyć się miał w sierpniu 2021. Jednakże z powodu awarii zaworów systemu napędowego statku został ponownie przełożony. Ostatecznie miał miejsce 19 maja 2022 roku o godz. 22:54:47 czasu uniwersalnego (UTC). Start transmitowany był na żywo.


Transmisja na żywo

Statek wyniosła rakieta nośna Atlas V startujące z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA.

W kapsule znalazło się około ćwierć tony materiałów eksploatacyjnych (głównie żywności) oraz sprzętu testowego. Dobę po starcie Starliner zacumować ma do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Kapsuła spędzi przycumowana do stacji orbitalnej do 25 maja 2022 roku, po czym powrócić ma na Ziemię. Kapsuła Starlinera wylądować ma na pustyni w południowo-zachodniej części USA.

Jeżeli lot się uda to Starliner zabierze wkrótce astronautów na pokład stacji orbitalnej. Pierwszy lot załogowy Starlinera, oznaczony będzie jako Boe-CFT (Boeing Crewed Flight Test).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: