Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > OneWeb 16

2023-01-10 OneWeb 16

Po raz szesnasty wystartowała dedykowana misja z satelitami globalnego internetu satelitarnego OneWeb.


Naszywka misji (grafika: SpaceX)

OneWeb to powstająca konstelacja satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), które zapewnić mają satelitarny dostęp do Internetu na całym świecie.

Start misji OneWeb 16 odbył się 10 stycznia 2023 roku z kosmodromu Canaveral. Satelity systemu po raz drugi wyniosła amerykańska rakieta nośna Falcon 9 firmy SpaceX.

Wcześniej satelity OneWeb wynoszone były przez rosyjskie rakiety nośne Sojuz startujące z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Jednakże w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę (wprowadzenie obustronnych sankcji między Zachodem i Rosją) starty tych rakiet z tego miejsca zostały zawieszone.

Start był transmitowany na żywo.


Transmisja ze startu

Na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) umieszczonych zostało 40 kolejnych satelitów OneWeb.

"Start umożliwi firmie dalsze rozszerzanie usług na całym świecie, ponieważ powiększa ona swoją flotę i dąży do zainicjowania usług dla większej liczby partnerów w USA, południowej Europie, Australii i nie tylko.  Rozwiązania OneWeb w zakresie łączności są już aktywne na Alasce, w Kanadzie, w Wielkiej Brytanii, na Grenlandii i w szerszym obszarze arktycznym, zapewniając łączność z Internetem dla nieobsługiwanych lub niedostatecznie obsłużonych odległych społeczności wiejskich oraz przedsiębiorstw." - podała firma OneWeb.


OneWeb na Grenlandii

Pierwszy stopień rakiety nośnej Falcon 9 został odzyskany. Wylądował on "słupie ognia" na lądowisku Landing Zone 1 (LZ-1). Brał on wcześniej udział w misji CRS-26.

Do tej pory odbyło się 15 startów rakiet z w sumie 502 satelitami operacyjnymi (80% satelitów wymaganych do globalnego zasięgu). Do uzyskania pełnego globalnego zasięgu wymagane są jeszcze cztery starty orbitalne. Docelowo konstelacja OneWeb składać się ma z 648 satelitów umieszczonych na wysokości 1,2 tys. km nad powierzchnią Ziemi.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: