Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > OneWeb OneWebOneWeb to powstający globalny system Internetu satelitarnego.
Internet satelitarny w OneWeb dostarczać ma docelowo konstelacja 648 satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).
Pierwsze 6 satelitów konstelacji, jeszcze testowych, wyniesiono w lutym 2019 roku. Rok później, w lutym 2020 roku, rakieta nośna Sojuz wyniosła pierwsze 34 satelity operacyjne.
Do tej pory odbyło się 17 startów rakiet z w sumie 582 satelitami. Do uzyskania pełnego globalnego zasięgu wymagane są jeszcze dwa starty orbitalne. Najbliższy start, oznaczony jako OneWeb 18, zaplanowany jest na marzec 2023 roku. Ostatni start, oznaczony jako OneWeb 19, zaplanowany jest na maj 2023 roku. Do lutego 2022 roku, do inwazji Rosji na Ukrainę, satelity były wynoszone przez rosyjskie rakiety nośne Sojuz startujące z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej. Zastąpione one zostały raz przez indyjską rakietę nośną LVM3 i amerykańskie Falcon 9. Satelity wpierw trafiają na niższą orbitę z której wykorzystując elektryczny napęd jonowy zajmują wyższe pozycje orbitalne. Wszystkie 648 satelity OneWeb umieszczone mają być na orbicie do 2023 roku. 600 z nich to będą satelity operacyjne, zaś 48 stanowić będzie zapas. Satelity produkowane są seryjnie na Florydzie w USA. Każdy satelita ma masę około 150 kg.
Fabryka jest spółką joint venture między firmą OneWeb oraz europejskim koncernem Airbus. Obie firmy mają w niej po równo udziałów. O mało budowa systemu OneWeb nie zakończyła się fiaskiem. Pod koniec marca 2020 roku bowiem złożyła on wniosek o upadłość. Okazało się, że firma nie otrzyma 2 mld dolarów od japońskiego SoftBanku, swojego największego inwestora. Bank ten wycofał się z inwestycji w wyniku trudnej sytuacji na rynkach finansowych wynikłej ze światowej pandemii koronawirusa. Na orbicie znalazło się zbyt mało satelitów, aby sieć OneWeb mogła zaoferować dostęp do Internetu - nawet ograniczony. Ukończono lub budowano połowę z 44 stacji naziemnych. Firma zwolniła około 85% ze swoich 531 pracowników, ale jednocześnie oświadczyła, że utrzyma działanie już wyniesionych satelitów. Będąc już pod sądowym parasolem chroniącym przed wierzycielami szukani byli nowi inwestorzy. W lipcu 2020 roku brytyjski rząd zdecydował o zakupie OneWeb wraz z indyjską firmą Bharti. Zajmuje się ona m.in. telekomunikacją, nieruchomościami, produkcją, usługami finansowymi a nawet rolnictwem. Bharti, poprzez Bharti Airtel, jest trzecim największym operatorem telefonii komórkowej na świecie, z ponad 425 milionami klientów. Firma aktywna jest także w UK. Przejęcie upadłego OneWeb kosztowało 1 mld dolarów. Rząd Wielkiej Brytanii wyłożył 500 mln, zaś kolejne 500 mln dolarów Bharti. Potem do konsorcjum przystąpił francuski operator satelitarny Eutelsat. Wsparcie
|