Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > VIPER

VIPER

VIPER to budowany amerykański łazik mający badać Księżyc.


Łazik księżycowy VIPER (grafika: NASA)

Łazik VIPER wylądować ma na Księżycu w 2023 roku. Na południowym biegunie Księżyca szukać będzie lodu wodnego.


Testy wczesnego prototypu łazika (grafika: NASA)

"Kluczem do życia na Księżycu jest woda - tak samo jak tutaj na Ziemi. Od czasu potwierdzenia lodu na Księżycu dziesięć lat temu, pytanie teraz brzmi, czy Księżyc może rzeczywiście zawierać tyle zasobów, ile potrzebujemy do życia. Łazik pomoże nam odpowiedzieć na wiele pytań o to, gdzie jest woda i ile jest dla nas do wykorzystania." - powiedział Daniel Andrews, kierownik projektu misji VIPER.

Budowa

Do tej pory zbudowano model inżynierski łazika. Czterokołowy pojazd jest wielkości wózka golfowego (2,5 x 1,5 x 1,5 m).

W budowie łazika VIPER-a (skrót od Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) biorą udział centra kosmiczne NASA Ames Research Center w Dolinie Krzemowej, Kennedy Space Center na Florydzie, Glenn Research Center oraz Honeybeeee Robotics - firma robotyczna z Kalifornii.

Łazik wyposażony zostanie w cztery instrumenty naukowe, w tym 1-metrowe wiertło do próbkowania regolitu.

Testy

Łazik testowany jest w należącym do NASA centrum kosmiczny Glenn Research Center w Cleveland, Ohio. Próby odbywają się na powierzchni symulującej księżycowy regolit. Jest to jednocześnie duży, regulowany pojemnik na lód.


Maski noszone przez naukowców są w celu ochrony przed obecnością w powietrzu krzemionki (grafika: NASA)

Zebrane dane wykorzystane zostaną do oceny trakcji pojazdu oraz kół, określenia zapotrzebowania na moc przy różnych manewrach oraz porównania metod pokonywania stromych zboczy.

O ile Amerykanie mają doświadczenie z łazikami na Marsie to jeszcze nie wysłali takiego na Księżyc. Warto wspomnieć także, że na południowym biegunie po 2024 roku wylądować mają pierwsza kobieta i mężczyzna w ramach programu Artemis, powrotu ludzi na Księżyc.

Lądownik Griffin Lander z łazikiem VIPER dostarczony ma być na Księżyc w 2023 roku. Działać ma tam przynajmniej 100 dni. Odbędzie się to w ramach programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS), w ramach którego to prywatne firmy dostarczać mają dla NASA ładunki naukowe i technologiczne na Srebrny Glob.

Obecność wody może być kluczowa dla ew. przyszłej kolonizacji Księżyca. Pozyskany z lodu tlen użyty może być do oddychania. Tlen i wodór zaś, składowe wody, to przecież często używane paliwo rakietowe.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: