Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Tiangong

Tiangong

Tiangong (z chiń. niebiański pałac) to chińska stacja kosmiczna.

Tiangon jest własnym programem Chin. W przeciwieństwie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) program prowadzony jest bez udziału innych państw.

Budowa

Budowa stacji na orbicie rozpoczęła się w 2021 roku wraz z wyniesieniem głównego modułu Tianhe. W 2022 roku został on rozbudowany o dwa moduły naukowe, które są na stałe połączone z modułem rdzeniowym w kształcie litery T.

Koncepcja wynoszonych osobno modułów, które są następnie łączone na orbicie, została przejęta z radzieckiej stacji Mir oraz Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).

Moduły zainstalowane:

Stacja umożliwia długookresowe przebywanie na niej 3 astronautów.

Budową stacji Tiangong poprzedziło wyniesienie dwóch testowych modułów, także o nazwie Tiangong.

Stacja Orbita Opis
Tiangong 1 2011-2018 Pierwsza chińska (mini)stacja kosmiczna. Moduł orbitalny do manewru zbliżania się i dokowania. 2 misje załogowe do stacji, 1 bezzałogowa.
Tiangong 2 2016-2019 Druga chińska (mini)stacja kosmiczna. Moduł orbitalny podobny do poprzednika. 1 misja załogowa do stacji, 1 bezzałogowy lot nowego statku towarowego Tianzhou.
Tiangong 2021 Docelowa modułowa stacja orbitalna Tiangong.

Przyszłość

W 2024 roku do stacji ma zostać dodany teleskop kosmiczny Xuntian. Będzie on poruszać się po tej samej orbicie co ona. Będzie go można zadokować do stacji w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: