Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Mir

Mir

Mir (z ros. pokój lub świat) był radziecką załogową stacją kosmiczną krążącą po orbicie Ziemi w latach 1986-2001.

Mir był chlubą radzieckiej kosmonautyki. Do czasu powstania obecnej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) był największą konstrukcją w kosmosie stworzoną przez człowieka.


Stacja Mir w 1995 roku (grafika: NASA)

W stanie finalnym stacja Mir miała rozmiary 31 m x 33 m. Ważyła 135 ton.

Na stacji Mir prowadzono eksperymenty naukowe i badano wypływ długotrwałego pobytu w przestrzeni kosmicznej na ludzi (kilku kosmonautów znajdowało się na stacji Mir dłużej niż rok czasu).

W pierwszych latach swojego istnienia stacja orbitalna Mir wykorzystywana była przez ZSRR i współpracujące z nim państwa w ramach międzynarodowego programu Interkosmos. Po rozpadzie Związku Radzieckiego ze stacji korzystali także astronauci innych narodowości, w tym także z USA.

Budowa

W przeciwieństwie do wcześniejszych radzieckich stacji Salut, które były jednomodułowe, Mir był zbudowany z kilku modułów wystrzelonych osobno i złożonych potem na orbicie.

Moduły stacji Mir:

  • DOS - główny moduł stacji
  • Kwant - moduł naukowy
  • Kwant 2 - moduł naukowy
  • Kristall (Kwant 3) - moduł naukowy
  • Spektr - moduł naukowy
  • Shuttle Docking Module - moduł umożliwiający dokowanie do stacji dla promów kosmicznych Space Shuttle
  • Priroda - moduł doświadczalny

Użytkowanie

Kosmonauci latali na Mira na pokładzie załogowych statków kosmicznych Sojuz, zaś do transportu paliwa, powietrza, żywności, wody oraz materiałów do eksperymentów używano transportowych statków transportowych Progress (transportowa wersja Sojuza).

Koniec stacji

Starzenie się konstrukcji, brak funduszy oraz decyzja o budowie z innymi krajami Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przesądziły o losie stacji orbitalnej Mir. Została ona zdeorbitowana 23 marca 2001 roku. Niespalone resztki statki spadły do Pacyfiku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: