Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Starship

Starship

Starship to budowany statek kosmiczny firmy SpaceX mający stanowić drugi stopień przyszłej międzyplanetarnej rakiety nośnej Super Heavy.


Statek kosmiczny Starship wynoszony przez rakietę Super Heavy (grafika: SpaceX)

Rakieta nośna Super Heavy, wcześniej oznaczona jako Big Falcon Rocket lub Big Fucking Rocket (serio), pozwolić ma na transport ludzi i ładunków z Ziemi na Marsa.

Po zmontowaniu rakiety 3 kwietnia 2019 roku po raz pierwszy testowo uruchomiono nowy silnik rakietowy Raptor.

Obecnie kolejne prototypy Starshipa wykonują loty rakietowe w atmosferze. Obejmują one kontrolowane wznoszenie, zawis i powrót na ziemię (statek ma być odzyskiwany).

Testy prototypów Starship prowadzone są w Boca Chica w Teksasie, USA.

Budowa

Docelowy Starship ma być konstrukcją wielokrotnego użytku. Stanowić on ma drugi stopień przyszłej międzyplanetarnej rakiety nośnej Super Heavy, umożliwiając - po odrzuceniu stopnia pierwszego - wprowadzenie ludzi i ładunku wpierw na orbitę Ziemi a potem po dotankowaniu na orbicie lot do Marsa.

Statek zaprojektowany jest tak, aby był zdolny do ponownego wejścia z orbity okołoziemskiej w ziemską atmosferę i późniejszego lądowania w pionie na powierzchni Ziemi.

Konstrukcja i zbiorniki Starship wykonane są ze stali - zrezygnowano z kompozytów z włókna węglowego. Starship napędzany będzie 7 silnikami rakietowymi Raptor na ciekły tlen i metan.

Docelowe dane techniczne Starship:

  • wysokość: 39 m
  • średnica: 9 m
  • masa własna: 85 t

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: