Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Starlink 20

Starlink 20

Starlink 20 to kolejne wyniesienie satelitów globalnego systemu Internetu satelitarnego Starlink.


Satelity Starlink na orbicie podczas jednej z wcześniejszych misji (grafika: SpaceX)

Starlink to powstająca konstelacja satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), które zapewnia satelitarny dostęp do Internetu na całym świecie.


Logo systemu Starlink (grafika: SpaceX)

Start misji Starlink 20 (Starlink v1.0 L17) zaplanowany jest na 1 3 marca 2021 godz. 01:53 czasu polskiego. Start będzie transmitowany na żywo.

Satelity wyniesie rakieta nośna Falcon 9 startująca z kosmodromu Canaveral na Florydzie (USA).

Wykorzystany zostanie pierwszy stopień (tzw. booster), który brał udział już w siedmiu poprzednich misjach. Ma zostać on ponownie odzyskany lądująć po separacji "na słupie ognia" na barce "Of Course I Still Love You" (OCISLY) unoszącej się na wodach Atlantyku.

Także osłony ładunku zostaną wykorzystane ponownie. Jedna z węglowych osłon brała wcześniej udział w trzech wcześniejszych startach z satelitami Starlink, druga osłona natomiast w dwóch. Po tym starcie też mają zostać odzyskane. Po opadnięciu na spadochronie zebrać je mają statki GO Searcher oraz GO Navigator.

Satelity oddzielić się mają ponad godzinę po starcie. Po upewnieniu się, że wszystkie satelity Starlink działają użyją one swoich pokładowych silników jonowych, aby osiągnąć docelową wyższą orbitę operacyjną.

Docelowo konstelacja Starlink składać się docelowo ma aż z kilku tys. satelitów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: