Nowo¶ci  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Space Rider

Space Rider

Space Rider to budowany europejski bezza³ogowy miniwahad³owiec (prom kosmiczny).


Space Rider to statek kosmiczny wielokrotnego u¿ytku (grafika: ESA)

Po wyniesieniu na nisk± orbitê oko³oziemsk± (LEO) s³u¿yæ bêdzie jako laboratorium kosmiczne dla ró¿norodnych eksperymentów, wynoszenia satelitów, zwiadu i inspekcji innych satelitów oraz operacji robotycznych (np. naprawy). Dostarczaæ bêdzie móg³ tak¿e ³adunki na Miêdzynarodow± Stacjê Kosmiczn± (ISS) - bez dokowania.

Powstawanie

Space Rider jest nastêpc± testowego europejskiego miniwahad³owieca Intermediate eXperimental Vehicle (IXV).


Animacja Space Ridera

Projekt jest prowadzony na zlecenie ESA przez w³osk± agencjê kosmiczn± ASI oraz w³osko-francusk± firmê kosmiczn± Thales Alenia Space.

Budowa


Budowa wewnêtrzna Space Ridera (grafika: ESA)

Space Rider wyposa¿ony jest w tzw. kad³ub no¶ny. W swoim wnêtrzu ma mieæ otwieran± ³adowniê o pojemno¶ci 1,2 m3. Przeznaczona jest ona na ³adunki jak eksperymenty naukowe, satelity czy robotyczne ramiê. Maksymalna masa ³adunku to 800 kg.

Dane techniczne Space Ridera:

  • za³oga: brak
  • d³ugo¶æ: 4,6 m
  • ¶rednica: 1 m
  • masa: 4,9 t

Na orbicie pojazd zasilany bêdzie przez panele s³oneczne daj±ce 600 W mocy. Odrzucane one bêd± tu¿ przed ponownym wej¶ciem w atmosferê Ziemi.

Radiowa komunikacja odbywaæ siê bêdzie na pa¶mie S.

Loty


Kolejne fazy lotu Space Ridera (grafika: ESA)

Na orbitê Space Rider wynoszony bêdzie na szczycie rakiety no¶nej Vega-C startuj±cej z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Pierwszy lot planowany jest na trzeci kwarta³ 2024 roku.

Na orbicie bêdzie móg³ przebywaæ przez okres d³u¿szy ni¿ dwa miesi±ce. Zdolny bêdzie do zmiany wysoko¶ci orbity jak i jej nachylenia.

Po ka¿dej zakoñczonej misji Space Rider bêdzie wraca³ na Ziemiê. Po wej¶ciu w atmosferê Ziemie dziêki kszta³towi kad³uba no¶nego spowolni on swoj± prêdko¶æ do podd¼wiêkowej (poni¿ej 0,8 Macha), po czym na wysoko¶ci 12-15 km uwolnione zostan± spadochrony typu parafoil. Prêdko¶æ l±dowania ocenia siê na 35 m/s w poziomie oraz 3 m/s w pionie. Dok³adno¶æ l±dowania wynosiæ ma 150 m. Koncepcja l±dowania jest podobna do systemu l±dowania X-38.

Jako miejsce l±dowania wskazuje siê wyspê Santa Maria stanowi±c± cze¶æ portugalskich Azorów na Atlantyku.

Po kilku misjach dla ESA pojazdy Space Rider maj± zostaæ prywatyzowane - tzn. przeznaczone tak¿e do obs³ugi zamówieñ komercyjnych. Ka¿dy z nich wykonaæ ma przynajmniej 6 lotów.

Wsparcie

 

Na bie¿±co. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach spo³eczno¶ciowych: