Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Śmigłowiec złapał spadający stopień rakiety Rocket Lab

2020-04-10 Śmigłowiec złapał spadający stopień rakiety Rocket Lab

Śmigłowiec firmy Rocket Lab przechwycił w powietrzu pierwszy stopień rakiety Electron.


Udane przechwycenie pierwszego stopnia 17-metrowej rakiety nośnej Electron (grafika: Rocket Lab)

W ramach testu pierwszy ze śmigłowców wyniósł i zrzucił testowy pierwszy stopień rakiety nośnej Electron. Po tym jak otworzył on spadochron i opadał drugi śmigłowiec za pomocą specjalnego haka chwycił linki spadochronu. Następnie tak uchwycony na wysokości 1,5 km stopień śmigłowiec przetransportował na ląd.

Pierwszy stopień, a szczególnie jego silniki rakietowe, to najdroższy element każdej rakiety nośnej. Dlatego też odzysk pierwszego stopnia i możliwość jego ponownego wykorzystania stanowi klucz do obniżenia kosztów wynoszenia ładunków w kosmos oraz zwiększenia częstotliwości startów.

Program odzysku pierwszego stopnia rakiety Electron rozpoczął się pod koniec 2018 roku, czyli już w roku ropoczęcia lotów w kosmos przez rakietę. Podczas jej ostatnich lotów w kosmos, w grudniu 2019 oraz styczniu 2020 roku, zamontowano aparaturę pomiarową, które dostarczyła krytycznych danych. Do pewnego stopnia sterowano także upadkiem pierwszego stopnia na Ziemię. Stopień zwolnił z ponad 7 000 km/h do niecałych 900 km/h w momentcie osiągnięcia poziomu morza, zachowując właściwy kąt natarcia dla całego opadania.

Plan pełnego przejścia na odzysk zrealizowany ma zostać w 2 fazach. W pierwszej fazie, jeszcze pod koniec 2020 roku, pierwszy stopień Electrona będzie lądować pod spadochronem na ocenie. W drugiej fazie rakieta, opadająca pod spadochronem, już będzie łapana przez śmigłowiec - tak jak w opisywanym teście.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: