Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Satelity Vesselsat już ponad 4 lata śledzą statki

2014-06-07 Satelity Vesselsat już ponad 4 lata śledzą statki

Dwa satelity VesselSat już ponad czterech lat umożliwiają śledzenie statków z orbity wokołoziemskiej.


Satelity umożliwiaja dziś śledzenie położenie statków z orbity (grafika: LuxSpace)

VesselSat1, pierwszy z obu satelitów, został wyniesiony na orbitę równikową w październiku 2011 roku za pomocą indyjskiej rakiety nośnej PSLV. Był to pierwszy sztuczny satelita zbudowany w Luksemburgu. Drugi VesselSat2 został wyniesiony w styczniu 2012 roku z Chin i znajduje się na orbicie polarnej.


VesselSat2 (grafika: LuxSpace)

Od czasu umieszczenia oba satelity odebrały i przekazały na ziemię kilka miliardów wiadomości AIS. AIS (skrót od Automatic Identification Service) to system radiowy zainstalowany na statkach, który rozsyła radiowo numer identyfikacyjny statku, jego pozycję i inne krytyczne dane. Mogą go dobierać inne statki oraz radiowe stacje naziemne. Odebrane przez satelity dane są potem sprzedawane do odbiorców jak armatorzy mających nadzór nad położeniem swojej floty.


Statki w porcie w Durbanie (grafika: LuxSpace)

Do tej pory naziemne stacje odbioru AIS miały ograniczony zasięg do wód przybrzeżnych. Dzięki trendowi odbioru sygnałów AIS z satelitów zasięg odbioru jest rozszerzany na cały glob.


Statki wokół Australii (grafika: LuxSpace)

Dzięki tym satelitom jest także możliwy przesył danych M2M (Machine-to-Machine). Przesył danych nie jest ograniczony zresztą do komunikacji statków i stacji naziemnych. Korzystają z niego także firmy logistyczne i producenci maszyn budowlanych do śledzenia, monitorowania ciężarówek, ładunków i ciężkiego sprzętu budowlanego.

"Oba satelity są w dobrej kondycji." - powiedział Ghislain Ruy, twórca systemu obu satelitów.

Satelity VesselSat zostały zbudowany dla ORBCOMM przez luksemburską firmę LuxSpace, gdzie pracuje 50 pracowników. Ich projektowanie i produkcja trwała około roku. Ważące 28 kg satelity zbudowane zostały w dużej mierze przy użyciu gotowych elementów od 12 podwykonawców z Europy.

W przyszłości firma ORBCOMM zamierza wynieść flotyllę 17 satelitów kolejnej generacji (ORBCOMM OG2) wyposażonych w odbiór sygnałów AIS. W porównaniu do poprzedniej generacji każdy satelitów nowej generacji umożliwiać będzie także szybszą wymianę wiadomości (x2), oraz większy ich rozmiar przez większą przepustowość (x6).

Dane będę obierane i wysłane podczas 100-140 przejść satelitów systemów nad danym obszarem (liczba ich jest uzależniona od szerokości i długości geograficznej). Typowy czas dostarczenia wiadomości wynosić ma poniżej 3 minut.

Satelity te zostaną wyniesione na pokładzie rakiety nośnej Falcon 9 firmy SpaceX. Podczas jednego startu na orbitę LEO wyniesionych zostanie 6 takich satelitów zbudowanych dla ORBCOMM przez Sierra Nevada Corporation.


Satelita nowej generacji ORBCOMM OG2 (grafika: Sierra Nevada Corporation)

Każdy z satelitów waży 172 kg. Mają moc 400 W. W stanie złożonym zajmują przestrzeń 1 x x 1 x 0,5 m. Na orbicie w stanie rozłożonym 13 x 1 x 0,5 m.


Satelita rozłożony (grafika: Sierra Nevada Corporation)

Nowe satelity są częścią programu inwestycyjnego firmy o wartości 230 mln dolarów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: