Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Rakieta Falcon Heavy wyniesie dla NASA sondę Europa Clipper

2021-07-23 Rakieta Falcon Heavy wyniesie dla NASA sondę Europa Clipper

NASA wybrała firmę SpaceX do wysłania pierwszej sondy mającej zbadać Europę - lodowy księżyc Jowisza.


Posiadający wewnętrzny globalny ocean jowiszowy księżyc Europa może być potencjalnym miejscem dla istnienia życia (grafika: NASA)

Pierwotnie amerykański Kongres chciał, aby sondę wynosiła rakieta nośna Space Launch System (SLS) z trwającego programu księżycowego Artemis. Nie zgodziła się na to NASA argumentując, że ma ona opóźnienia zaś na rynku są tańsze opcje.

Taką opcją jest ciężka rakieta nośna Falcon Heavy firmy SpaceX. Używana od 2018 roku ma ona za sobą trzy loty. Wszystkie udane. Do tej pory używana była do wynoszenia satelitów na orbitę geostacjonarną (GEO).


Rakieta nośna Falcon Heavy (grafika: NASA)

Europa Clipper wystartować ma z kosmodromu Canaveral na Florydzie. Start planowany jest na październik 2024 roku.

Podróż do systemu Jowisza zabierze sondzie 5,5 roku. Dotrze do niego w kwietniu 2030 roku. Aby się tam dostać sonda wykona 2 asysty grawitacyjne wykorzystując Marsa (luty 2025) i Ziemię (grudzień 2026). Po dotarciu na miejsce wejdzie na eliptyczną orbicie, co pozwoli jej się na przeloty nad księżycem na wysokości zaledwie kilkudziesięciu km.

Wykorzystując swój zaawansowany pokładowy zestaw instrumentów naukowych sonda kosmiczna Europa Clipper przeprowadzi szczegółowe badania Europy, aby zbadać, czy na lodowym księżycu panują warunki odpowiednie dla istnienia życia.

Sonda wykona także zdjęcia powierzchni Europy w wysokiej rozdzielczości, zmierzy grubość lodowej powłoki księżyca oraz określi jej skład, poszukiwać będzie podpowierzchniowych jezior oraz określi głębokość i zasolenie oceanu Europy. Będzie także poszukiwać oznak niedawnej lub trwającej aktywności geologicznej.

Trwa budowa sondy. Zbudowano prototypy i modele inżynieryjne, aby sprawdzić działanie instrumentów i podsystemów. Cześć sondy jest już zbudowana.


Orurowanie systemu termicznego sondy (grafika: NASA)

Rozłożone panele słoneczne będą miały 30,5 m długości i powierzchnię 90 m2. Tak duże panele wynikają ze znacznego oddalenia Jowisza od Słońca. Komunikację z Ziemię zapewni antena w kształcie dysku, o średnicy prawie 3 m. Będzie on odbierać polecenia z Ziemi i przekazywać dane naukowe z powrotem. Jest ona w końcowej fazie montażu.


Testy anteny (grafika: NASA)

Sondę buduje JPL, jeden z ośrodków NASA, we współpracy z Applied Physics Laboratory (APL).

Za wyniesienie SpaceX otrzyma kwotę około 178 mln dolarów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: