Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > PW-Sat2 PW-Sat2PW-Sat2 to polski studencki sztuczny satelita z żaglem kosmicznym do deorbitacji.
Satelita PW-Sat2 zbudowany został przez studentów Politechniki Warszawskiej (PW) w ramach Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA). Stąd też wywodzi się jego nazwa będąca skrótem od Politechniki Warszawskiej (PW) oraz angielskiego słowa Sat będącego skrótem słowa satellite (z ang. satelita). Cyfra 2 oznacza kolejnego satelitę, bowiem SKA ma na swoim koncie już satelitę PW-Sat - pierwszego polskiego sztucznego satelitę.
PW-Sat2, podobnie jak jego wysłany na orbitę poprzednik, służył także do testu deorbitacji. Deorbitacja to usuwanie starych lub nieczynnych satelitów z orbity tak, aby nie stanowiły niebezpieczeństwa dla aktywnych satelitów, załogowych statków kosmicznych oraz stacji kosmicznych. BudowaPW-Sat2 należał do kategorii miniaturowych satelitów typu CubeSat. Jego wymiary wynosiły 10x10x20 cm (to tzw. 2U).
Wyposażenie satelity PW-Sat2:
Przy satelicie pracowało ponad 30 osób. Na stronie internetowej projektu zespół udostępnił dokumentację techniczną satelity.
Lot3 grudnia 2018 roku satelita wyniesiony został na niską orbitę okołoziemską (LEO) na pokładzie rakiety Falcon 9. Koszt wyniesienia satelity w SpaceX wyniósł 135 tys. euro. Otwarcie żagla nastąpiło 29 grudnia 2018 roku. Kilka dni później zauważono uszkodzenia materiału żagla. Przerwania te wydłużyły czas satelity na orbicie z ok. 1-2 lata. Tak jak założono dzięki żaglowi stawiającemu większy szczątkowy opór orbita satelity stale się obniżała. W 2 lata 1 miesiąc i 24 dni w kosmosie satelita obniżył wysokości z 590 km do wpadnięcia w atmosferę. Deorbitacja najprawdopodobniej nastąpiła 23 lutego 2021 roku.
Bez systemu deorbitacyjnego satelita PW-Sat2 krążyłby na orbicie Ziemi około 15 lat. Wsparcie
|