Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Postęp prac nad stanowiskiem startowym dla Ariane 6

2020-02-02 Postęp prac nad stanowiskiem startowym dla Ariane 6

Nowy kompleks startowy nowej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6 jest coraz bliżej ukończenia.

Ariane 6 to nowa europejska średnia rakieta nośna. To właśnie dla niej na europejskim kosmodromie w Kourou w Gujanie Francuskiej budowane jest nowe stanowisko startowe. Pierwszy start rakiety odbyć się ma jeszcze w 2020 roku.


Stan budowy głównych elementów nowego kompleksu startowego Ariane 6 w styczniu 2020 roku (grafika: ESA)

W centrum zdjęcia widoczna jest mobilna suwnica. Ma wysokość 90 metrów i pomieści Ariane 6 przed startem. Poziome platformy w jej wnętrzu umożliwiać będą dostęp do rakiety.


Stalowa konstrukcja ona masę 8,2 tys. ton - to ponad 1 tys. ton więcej niż Wieża Eiffela (grafika: ESA)

W lipcu, a następnie ponownie w grudniu 2019 roku została ona przetoczona po szynach do pozycji na stanowisku startowym.

Konstrukcja stoi na 16 wózkach, każdy wózek składa się zaś z ośmiu kół, a każde koło jest wyposażone w jeden silnik elektryczny. Daje to łącznie 128 silników elektrycznych synchronizujących się w celu wprawienia w ruch całej konstrukcji (przed startem suwnica będzie odciągana od stanowiska startowego).


Wózki jezdne (grafika: ESA)

Wróćmy do pierwszego zdjęcia. Po bokach stanowiska startowego widać rowy płomieniowe.


Tędy podczas startu rakiety zostaną odprowadzone płomienie i spaliny z silników rakietowych (grafika: ESA)

Po lewej stronie zdjęcia znajduje się wieża wodna, która zapewni wodę tłumiącą strumień ognia z silników podczas startu.

Postawione cztery maszty odgromowe wokół wyrzutni zapewnią ochronę przed piorunami.

Budynek montażowy, widoczny w tle po prawej stronie, ma 20 m wysokości, 112 m długości i 41 m szerokości. Znajduje się w odległości 1 km od stanowiska startowego. Jest on wykorzystywany do poziomej integracji Ariane 6 i jej przygotowania przed startem.

Mimo, że Polska należy do ESA nie brała i nie bierze udziału w budowie rakiet Ariane. W przeciwieństwie do mniejszych państw Europy Środkowej jak np. Czechy lub Rumunia.


Najnowsza Ariane 6 to także owoc europejskiej współpracy (grafika: ESA)

Ariane 6 zastąpi wcześniejszą, większą Ariane 5. Nowa flagowa rakieta nośna pozwolić ma Europejczykom dotrzymać kroku silnej konkurencji ze strony Amerykanów (zwłaszcza SpaceX), Chińczyków, Hindusów, Japończyków i Rosjan na konkurencyjnym rynku wynoszenia sztucznych satelitów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: