Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Trzynasty start rakiety Electron

2020-07-04 Trzynasty start rakiety Electron

Podczas swojego 13 startu lekka rakiet nośna Electron umieścić miała na orbicie 7 małych satelitów. Start się nie udał.


Start odbywa się z nowozelandzkiego kosmodromu Mahia (grafika: Rocket Lab)

Główny ładunek użyteczny na pokładzie tej misji stanowił satelita CE-SAT-IB firmy Canon Electronics. Zademonstrować on miał technologię obrazowania Ziemi za pomocą kamer o wysokiej rozdzielczości oraz kamer szerokokątnych. Jego konstrukcja przetestowana miała być w kosmosie przed masową produkcją.

Kolejne 5 satelitów, które miały zostać uwolnione w ramach tej misji, to najnowszej generacji małe satelity obserwacyjne SuperDove produkowane przez firmę Planet Labs. To amerykańska firma posiadająca własną konstelację małych satelitów będących w stanie niemal codziennie obrazować całą Ziemię.

Siódmy i ostatni satelita został dostarczony przez brytyjską firmę In-Space Missions. Faraday-1 to satelita typu CubeSat o wielkości 6U. To test taniej platformy satelitarnej przeznaczonej dla firm, instytucji oraz korporacji rozpoczynających kosmiczną działalność.

Satelity umieszczone miały być na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), na wysokości 500 km.


Okno transmisji na żywo

Początkowo start przebiegał prawidłowo, jednakże kilka minut po starcie Rocket Lab przerwało transmisję. Potem zaś poinformowało o utracie rakiety oraz ładunku.

"Podczas dzisiejszego startu doszło do problemów, które spowodowały utratę pojazdu. Jest nam bardzo przykro w stosunku do klientów na pokładzie Electrona. Problem pojawił się późno w trakcie lotu podczas działania 2 stopia. Więcej informacji na ten temat zostanie podanych w miarę dostępności." - przeczytać można w oświadczeniu firmy.

Był to trzeci start rakiety Electron w 2020 roku i jednocześnie 13 w sumie.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: