Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Ósmy start rakiety Electron

2019-08-19 Ósmy start rakiety Electron

Kolejny start prywatnej rakiety nośnej Electron z prywatnego kosmodromu na antypodach.


Rakieta Electron przed ósmym startem (grafika: Rocket Lab)

w poniedziałek 19 sierpnia 2019 roku odbył się ósmy start rakiety nośnej Electron amerykańsko-nowozalandzkiej firmy Rocket Lab. Start z nowozelandzkiego kosmodromu Mahia był transmitowany na żywo.


Transmisja ze startu

Misja ta, podobnie jak poprzednie otrzymała własną nazwę od Rocket Lab "Look Ma, No Hands".


Ładunek misji (grafika: Rocket Lab)

Główny ładunek rakiety stanowił BlackSky Global 4 o masie 56 kg. Jest to czwarty satelita obserwacyjny budowanej konstelacji satelitarnej BlackSky, spółki-córki firmy Spaceflight Industries. Dzięki częstym odwiedzinom w tej samej lokalizacji, dostarczać ona ma zdjęcia satelitarne ukazujące zmiany zachodzące na Ziemi. Każdy satelita tej konstelacji wykonać może do 1 000 kolorowych zdjęć dziennie, o rozdzielczości 1 metra.

Zdjęcia będą dostarczane m.in. amerykańskiej agencji wywiadowczej NRO (National Reconnaissance Office), z którą BlackSky podpisała umowę.

W przyszłości do 4 satelitów na orbicie dołączyć ma 20 kolejnych satelitów o podobnych rozmiarach, ale z kilkoma ulepszeniami.

Ładunek dodatkowy stanowiły 3 miniaturowe satelity typu CubeSat. Dwa z nich dla amerykańskich sił powietrznych U.S. Air Force (w rozmiarze 6U). Zostały one zbudowane i będą obsługiwane przez Tiger Innovations, firmę z siedzibą w Waszyngtonie. Trzeci to satelita o nazwie Bro-1 francuskiego startupu UnseenLabs. Jest także w rozmiarze 6U i zbudowany został przez duńską firmę GomSpace. Bro-1 jest pierwszym satelitą w planowanej konstelacji przeznaczonym do nadzoru morskiego.


Konstelacja UnseenLabs ma lokalizować i identyfikować statki na całej Ziemi świadcząc usługę śledzenia dla armatorów (grafika: UnseenLabs)

Satelity zostały umieszczone przez rakietę Electron na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) na wysokości 540 km nad Ziemią.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: