Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Izrael wystrzelił najnowszego satelitę szpiegowskiego

2020-07-06 Izrael wystrzelił najnowszego satelitę szpiegowskiego

Z satelity Ofek 16 korzystać będzie izraelskie wojsko oraz wywiad.


Ofek 16 wynoszony przez rakietę nośną Shavit (grafika: izraelskie ministerstwo obrony)

"Będziemy nadal wzmacniać i utrzymywać zdolności Izraela na każdym froncie, w każdym miejscu." - powiedział Benny Gantz, izraelski minister obrony.


Satelita szpiegowski Ofek 16 (grafika: izraelskie ministerstwo obrony)

Optoelektroniczny satelita rozpoznawczy Ofek 16 jest częścią rodziny izraelskich satelitów szpiegowskich Ofeq (z hebr. horyzont), które wynoszone są regularnie od 1988 roku.

Start miał miejsce 6 czerwca 2020 roku o godzinie 04:00 czasu lokalnego. Satelitę wyniosła izrealska rakieta nośna Shavit z kosmodromu Palmachim.

Jeśli chodzi o możliwości Ofek 16 jest podobny do poprzednika Ofek 11. Wprowadzono jednakże ulepszenia, które zapewnią większą rozdzielczość.

Satelita zaprojektowany i zbudowany został przez koncern Israel Aerospace Industries (IAI) dla izraelskiego ministerstwa obrony.

Satelita będzie podlegał Unit 9900, komórce wywiadu izraelskiego odpowiedzialnego za rozpoznanie obrazowe (IMINT) z zdjęć lotniczych oraz satelitarnych.

Izrael jest siódmym krajem na świecie jest jednym z zaledwie 13 krajów na świecie zdolnych do wynoszenia satelitów własną rakietą nośna, obok Rosji, USA, Włoch, Francji, Japonii, Indii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Chin, Iranu, Korei Północnej i Południowej.

Ostatnim wyniesionym satelitą izraelskim był AMOS-17 w 2017 roku z Florydy przez rakietę Falcon 9 firmy SpaceX. To izraelski komercyjny satelita komunikacyjny.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: