Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Po 20 latach budowy i czekania na ISS poleciał moduł Nauka

2021-07-21 Po 20 latach budowy i czekania na ISS poleciał moduł Nauka

Nauka to rosyjski moduł mający być dołączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).


Moduł Nauka podczas montażu (grafika: Roskosmos)

Wyniesienie Nauki było wielokrotnie przekładane bowiem budowa modułu trwała aż ponad 20 lat! Moduł Nauka służył będzie do eksperymentów naukowych, odpoczynku załogi, dokowania oraz jako magazyn.


Umieszczenie modułu w osłonie aerodynamicznej rakiety nośnej (grafika: Roskosmos)

Dane techniczne modułu Nauka:

  • długość: 13,2 m
  • średnica: 4,11 m
  • masa: 24 t
  • objętość: 70 m3


Rakieta nośna Proton z modułem podczas transportu na stanowisko startowe (grafika: Roskosmos)

Moduł wystartował na orbitę 21 lipca 2021 roku około godz. 17 czasu polskiego. Wyniósła go rosyjska rakieta nośna Proton startująca z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Start rakiety z modułem był transmitowany na żywo.


Powtórka transmisji

Nauka powstała jako bliźniak Zarii - jednego z pierwszych modułów (1998) na ISS. Zbudowana została przez przedsiębiorstwa Energia i Chruniczewa chodzące w skład rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.

Moduł został wyposażony w pełen system podtrzymywania życia, sterowania, silniki manewrowe oraz system kontroli wysokości orbity stacji. Znajduje się w nim także kuchnia i toaleta.


Wnętrze modułu (grafika: Roskosmos)

Można powiedzieć, że moduł stanowi kopię zapasową kluczowych systemów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Dzięki temu Rosjanie będą mogli w przyszłości odłączyć cały rosyjski segment ISS. Wówczas powstałaby samodzielna rosyjska stacja kosmiczna.

Tuż po wyniesieniu modułu na orbitę pojawiły się problemy. Nie udało się uruchomić głównych silników i naziemna obsłuda musiała polegać na silnikach zapasowych. Moduł zadokował (także z problemami) do stacji 29 lipca 2021 roku.

Nauka przymocowana została do dolnego (zwróconego do Ziemi) portu cumowniczego na adapterze modułu Zwiezda w rosyjskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).


Rosyjska część ISS z modułami Prichal na samym dole i Nauka wyżej

Przy okazji na module wyniesione zostało europejskie ramię robotyczne European Robotic Arm (ERA), które go obsługuje.

Nauka to jeden z dwóch nowych modułów stacji ISS planowany na 2021 rok. Drugim ma być także rosyjski moduł węzłowy Prichal.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: