Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > European Robotic Arm

European Robotic Arm

European Robotic Arm (ERA) to europejskie robotyczne ramię przeznaczone do obsługi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

11-metrowe ramię służyć będzie jako główny manipulator na rosyjskim segmencie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Pomagać będzie w instalacji, przemieszczaniu i wymianie elementów stacji.


Ramię European Robotic Arm na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (grafika: ESA)

Ramię wystrzelone zostało na stację ISS razem z długo oczekiwanym rosyjskim modułem Nauka w dniu 21 lipca 2021 roku.


Montaż ramienia na module Nauka (grafika: ESA)

Ramię może samodzielnie zakotwić się do stacji lub poruszać się pomiędzy punktami bazowymi. Wykonywać może zadania automatycznie lub półautomatycznie, może być kierowane z wewnątrz lub z zewnątrz stacji, może być wstępnie zaprogramowane lub sterowane w czasie rzeczywistym. Operować będzie z dużą dokładnością do 5 mm.


Europejska astronautka Cristoforetti trenuje sterowanie ramieniem (grafika: ESA)

Dodatkowo pomagać będzie ludziom podczas spacerów kosmicznych a także umożliwi przenoszenie małych ładunków bezpośrednio z wnętrza na zewnątrz stacji bez konieczności wychodzenia ludzi na zewnątrz. Cztery kamery ramienia na podczerwień będą pomagać także w inspekcjach stacji.

Ramie ERA zostało zbudowane przez konsorcjum europejskich firm pod przewodnictwem koncernu Airbus. Zostało sfinansowane w dużej mierze przez rząd holenderski.

Pierwszymi zadaniami ramienia na orbicie, po rozlokowaniu na module Nauka i odprawie, będzie ustawienie śluzy powietrznej i zainstalowanie chłodnicy dla tego modułu ISS.

Będzie to trzecie robotyczne ramię na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Znajdują się już na nim:

  • kanadyjski Canadarm2,
  • japoński Experiment Module Remote Manipulator System.

Ich rola jest kluczowa, bowiem np. umożliwiają one chwytanie i cumowanie przybywających do stacji statków kosmicznych. Jednakże będąc na modułach amerykańskim i japońskim nie mają one w zasięgu rosyjskiej części stacji. Nie jest możliwe ich operowanie poza swoimi miejscami ze względu na różne typy punktów bazowych i jednostek mocujących ładunek.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: