Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > NASA wizualizuje egzoplanety

2018-06-06 NASA wizualizuje egzoplanety

NASA udostępniła interaktywne hipotetyczne wizualizacje w 360 stopniach powierzchni egzoplanet.

Przygotowane przez NASA wizualizacje powierzchni egzoplanet (planet wokół gwiazd innych niż nasze Słońce) dostępne są pod adresem:

Obejmują one m.in. egzoplanety TRAPPIST-1d, Kepler-186f i kilku innych.


Prezentacja ma formę międzygwiezdnego biura podróży

Można nie tylko rozglądać się wokół, podziwiając egzotyczne krajobrazy i dziwaczne niebo. Można nawet spróbować inżynierii planetarnej, dodając lub usuwając atmosferę i widząc, jak ta zmiana zmienia stan rzeczy.

Oczywiście są to hipotetyczne wizualizacje stworzone na bardzo skąpych informacji o egzoplanetach. Na dzień dzisiejszy bowiem umiemy ledwie wykrywać planety pozasłoneczne. Ze względu na olbrzymie odległości z Ziemi nie jesteśmy jeszcze w stanie sfotografować powierzchni egzoplanet. Przykładowo Kepler-186f leży aż 492 lat świetlnych od naszego Słońca.

"Ponieważ Kepler-186f i większość odkrytych ezgoplanet jest tak odległa, że obecnie niemożliwe jest wykrycie ich atmosfery, jeśli w ogóle istnieją, lub scharakteryzowanie ich właściwości atmosferycznych. W związku z tym mamy niewielką wiedzę na temat tego, jak te odległe światy wyglądają, ale te powierzchowne wizualizacje pozwalają nam wyobrazić sobie niektóre z możliwości. Obecne i przyszłe misje NASA, w tym TESS i Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba znajdzie najbliższe egzoplanety od naszego Układu Słonecznego i scharakteryzuje ich atmosferę, wypełniając lukę między spekulacją a tym, co naprawdę tam jest." - powiedział Martin Still, naukowiec zajmujący egzoplanetami w NASA.

Niedawno wyniesiony w kosmos teleskop kosmiczny TESS podąża śladami kosmicznego teleskopu Keplera, który odkrył około 70% z 3 700 znanych planet pozasłonecznych. Ale w przeciwieństwie do Keplera, TESS będzie polować na światy wokół najbliżej położonych gwiazd Słońca. W 2020 roku do badań dołączyć ma Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który prowadzić będzie obserwacje w podczerwieni.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: