Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Mars 2020

Mars 2020

Mars 2020 to amerykańska sonda kosmiczna mająca badać planetę Mars.


Prezentacja misji

Na sondę kosmiczną Mars 2020 składają się:

  • lądownik
  • łazik Perseverance
  • mały śmigłowiec Mars Helicoper


Wizualizacja amerykańskiego łazika marsjańskiego Mars 2020 (grafika: NASA)

Start sondy kosmicznej Mars 2020 odbył się 30 lipca 2020 roku o godz. 13:50 czasu polskiego. Sondę wyniosła rakieta nośna Atlas V firmy United Launch Alliance (ULA) z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA. Start transmitowany był na żywo.


Transmisja ze startu

Sonda dotrzeć ma na Marsa w lutym 2021 roku.


Lądownik podczas budowy (grafika: NASA)

Łazik Perseverance ma wielkość małego samochodu (3 m długości, 2,7 m szerokości i 2,2 m wysokości przy masie 1 tony). Jednym z jego głównych zadań będzie zebranie próbek dla przyszłej misji przesłania ich na Ziemię. Przetestuje on także generowanie tlenu z atmosfery Marsa, co ma kluczowe znaczenie dla generowania na powierzchni planety tego paliwa rakietowego oraz tlenu do oddychania dla przyszłych kosmonautów.

Wraz z łazikiem zabrany został mały bezpilotowy helikopter Mars Helicoper. Będzie to pierwszy cięższy od powietrza pojazd unoszący się na innej planecie.


Prototyp Mars Helicoper (grafika: NASA)

"117 lat po tym, jak bracia Wright udowodnili, że ciągły i kontrolowany lot z napędem jest możliwy tutaj na Ziemi, inna grupa amerykańskich pionierów może udowodnić, że to samo można zrobić w innym świecie." - powiedział Thomas Zurbuchen z NASA.

Stanowić on może przełom w eksploracji innych planet zaopatrzonych w atmosferę. Pojazdy latające mogą mieć nie tylko dostęp do trudno dostępnych miejsc dla jeżdżących łazików, ale będą także mogły przemieszczać się znacznie szybciej. Obecne na Marsie podróż między interesującymi naukowo miejscami zabiera łazikom tygodnie, a nawet miesiące.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: