Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Mars 2020

Mars 2020

Mars 2020 to amerykańska sonda kosmiczna badająca planetę Mars.


Prezentacja misji

Na sondę kosmiczną Mars 2020 składają się:

  • lądownik
  • łazik Perseverance
  • mały śmigłowiec Mars Helicoper


Wizualizacja łazika Perseverance na Marsie (grafika: NASA)

Start sondy kosmicznej Mars 2020 odbył się 30 lipca 2020 roku na pokładzie rakiety nośnej Atlas V firmy United Launch Alliance (ULA) z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA.


Transmisja ze startu

Lądowanie Perseverance na Marsie odbyło się 18 lutego 2021.


Sekwencja lądowania

Sześciokołowy Perseverance to największy jak do tej pory łazik, jaki wylądował na Marsie. Ma on wielkość małego samochodu (3 m długości, 2,7 m szerokości i 2,2 m wysokości przy masie 1 tony).


Lądownik podczas budowy (grafika: NASA)

Jednym z głównych zadań Perseverance ma być poszukiwanie śladów marsjańskiego życia, czemu sprzyjać ma wybrane miejsce lądowania w rejonie krateru Jezero. Znajdował się tam kiedyś nieprawdopodobnie otwarty zbiornik wodny, który zasilany był przez dwie rzeki.

Kolejne zadanie to zebranie próbek Marsa dla przyszłej misji wysłania ich na Ziemię.

Przetestuje on także generowanie tlenu z atmosfery Marsa, co ma kluczowe znaczenie dla generowania na powierzchni planety paliwa rakietowego oraz tlenu do oddychania dla przyszłych kosmonautów.

Wraz z łazikiem zabrany został mały bezpilotowy helikopter Mars Helicoper. Będzie to pierwszy cięższy od powietrza pojazd unoszący się na innej planecie.


Prototyp Mars Helicopter (grafika: NASA)

"117 lat po tym, jak bracia Wright udowodnili, że ciągły i kontrolowany lot z napędem jest możliwy tutaj na Ziemi, inna grupa amerykańskich pionierów może udowodnić, że to samo można zrobić w innym świecie." - powiedział Thomas Zurbuchen z NASA.

Stanowić on może przełom w eksploracji innych planet zaopatrzonych w atmosferę. Pojazdy latające mogą mieć nie tylko dostęp do trudno dostępnych miejsc dla jeżdżących łazików, ale będą także mogły przemieszczać się znacznie szybciej. Obecne na Marsie podróż między interesującymi naukowo miejscami zabiera łazikom tygodnie, a nawet miesiące.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: