Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Indie zbudują własną stację orbitalną

2019-06-19 Indie zbudują własną stację orbitalną

Szef indyjskiej agencji kosmicznej ISRO poinformował, że Indie wyniosą na orbitę Ziemi własną załogową stację kosmiczną.

Własna indyjska stacja kosmiczna, która wyniesiona ma być w 2030 roku, stanowić ma kolejny krok w ambitnym załogowym programie kosmicznym Indii. Indie od 2007 roku pracują już nad własnym załogowym statkiem kosmicznym Gaganyaan, który nie tylko wynieść na orbitę ludzi ale także - jak zostało to ogłoszone - przybijać ma także do planowanej stacji orbitalnej.


Pierwszy załogowy lot indyjskiego statku kosmicznego Gaganyaan planowany jest na 2022 rok, na 75 rocznicę uzyskania przez Indie niepodległości (grafika: brickmack)

Indyjska stacja kosmiczna będzie dużo mniejsza niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Ma mieć ona masę około 20 ton. Dla porównania ISS to 450 ton. Umieszczona ma być także na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Stacja będzie umożliwiać pobyt astronautów przez 15-20 dni.

W ramach eksperymentu SPADEX (SPAce Docking EXperiment) Hindusi od trzech lat pracują nad własnym systemem dokowania.


System dokowania SPADEX ma zostać przetestowany na orbicie między 2 małymi satelitami testowymi

Umożliwić on ma transport załogi, ładunku oraz paliwa ze statku kosmicznego do stacji. System dokowania stanowi jedną z podstaw realizacji planów własnej stacji kosmicznej. Dokowanie stanowi krytyczny manewr wymagający precyzji. Oba obiekty kosmiczne muszą się wpierw odnaleźć na orbicie, następnie bezpiecznie zbliżyć się do siebie redukując jednocześnie prędkość niemal do zera. Ustalona i zachowana musi być względna orientacja kątowa między obiektami, gdyż tego wymagają porty dokowania.

Indyjski system dokowania prawdopodobnie będzie składał się ze świateł odblaskowych, oświetlaczy, kamer oraz złożonych algorytmów przetwarzania obrazu. W system ten wyposażony będzie nie tylko załogowy statek kosmiczny Gaganyaan, ale także satelity. Służyć ma do zaopatrywania ich w paliwo, co przedłużyć może ich życie na orbicie.

Statek kosmiczny Gaganyaan z astronautami wynosić będzie nowa ciężka rakieta nośna GSLV-III. Pierwszy jej lot orbitalny odbył się 5 czerwca 2017, kiedy to rakieta wyniosła na orbitę indyjskiego satelitę telekomunikacyjnego GSAT-19E. Prawdopodobnie to ona zostanie także użyta do wyniesienia stacji kosmicznej - zapewne o budowie modułowej, bowiem nośność rakiety wynosi 8-10 ton, zaś stacja ma mieć 20 ton.


Start rakiety GSLV-III

Jeśli ambitne plany się powiodą Indie staną się 4 krajem na świecie, które samodzielnie zbudowały załogowy statek i stację kosmiczną - po Rosji, USA i Chinach.


Zapowiedź budowy stacji orbitalnej

Już za miesiąc, w lipcu 2019 roku hinduska sonda Chandrayaan 2 wylądować z łazikiem ma na Księżycu. Po tym ISRO chce się skupić na załogowym podboju kosmosu.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: