Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Chandrayaan 2

Chandrayaan 2

Chandrayaan 2 to indyjska sonda księżycowa.

Niestety misja zakończyła się niepowodzeniem. Podczas fazy schodzenia na Księżyc indyjski lądownik z łazikiem rozbił się o powierzchnię Srebrnego Globu.


Rakieta nośna z sondą Chandrayaan 2 (grafika: ISRO)

Start sondy odbył się 22 lipca 2019 roku na szczycie indyjskiej rakiety nośnej LVM3 z kosmodromu Sriharikota.

19 sierpnia 2019 roku, po około miesiącu od wystrzelenia, sonda kosmiczna Chandrayaan 2 weszła na orbitę księżycową.


Sonda Chandrayaan 2 (grafika: ISRO)

Na sondę Chandrayaan 2 składały się 3 człony:

  • orbiter - sztuczny satelita Księżyca
  • Vikram - lądownik z łazikiem na pokładzie
  • Pragyan - łazik księżycowy


Orbiter i lądownik - nie widać łazika, bowiem znajduje się on wewnątrz lądownika (grafika: ISRO)

Orbiter ma się dobrze i krąży wokół Księżyca na orbicie o wysokości 150-200 km. Z orbity Księżyca mapuje on jego powierzchnię w wysokiej rozdzielczości. Bada także szczątkową atmosferę księżycową oraz szuka izotopów takich jak hel-3.

Lądownik Vikram nazwany został na cześć Vikrama Sarabhai, jednego z ojców indyjskiego programu kosmicznego. Dostarczyć ma miał przede wszystkim łazik. Lądownik wyposażony był w sejsmograf mający rejestrować trzęsienia powierzchni Księżyca oraz sondę Langmuira, która zbadać miała osłonę plazmową Księżyca.

Łazik Pragyan (pol. mądrość) miał masę około 25 kg i miał być zasilany z ogniw słonecznych. Za pomocą dwóch spektrometrów przeprowadzić miał on analizę chemiczną skał księżycowych. Sześciokołowy pojazd poruszać się miał wokół miejsca lądowania w trybie półautonomicznym, zgodnie z poleceniami z Ziemi. Łazik przez około 2 tygodnie miał prowadzić badania i wykonywać zdjęcia.


Test modelu łazika (grafika: ISRO)

Lądowanie odbyć się miało między kraterami Simpelius i Manzinus około 600 km od bieguna południowego na 70° szerokości geograficznej południowej. Podczas fazy schodzenia na Księżyc lądownik z łazikiem zwolnił bardziej niż się spodziewano i rozbił się o powierzchnię.


Sekwencja lądowania (grafika: ISRO)

Do tej pory miękkie lądowanie na Księżycu udało się tylko 3 krajom: Rosji, USA i Chinom. Jeśli lądowanie się powiedzie Indie zostaną 4 krajem, który osiągnie Księżyc. Oczywiście bezzałogowo, bowiem jedynymi ludźmi na Księżycu pozostają Amerykanie.


Sekwencja wyjazdu łazika z lądownika (grafika: ISRO)


Droga na Księżyc (grafika: ISRO)

Sonda została zbudowana została przez indyjską agencję kosmiczną ISRO. Całkowity koszt sondy to około 100 mln dolarów.

Na początku 2020 roku indyjska agencja kosmiczna ISRO poinformowała, że powtórzy próbę lądowania na Księżycu w ramach kolejnej misji Chandrayaan 3.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: