Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Euclid 2023-07-01 EuclidW kosmos wystartował europejski teleskop kosmiczny Euclid.
Teleskop kosmiczny Euclid zbudowany został przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i konsorcjum Euclid. Nazwa teleskopu Euclid pochodzi od starożytnego matematyka Euklidesa z Aleksandrii.
Teleskop wyniesiony został z kosmodromu w Canaveral w dniu 1 lipca 2023 roku o godz. 17:12 czasu polskiego. Start był transmitowany na żywo.
Booster, czyli pierwszy stopień rakety nośnej, został odzyskany. Wylądował on na autonomicznej barce "A Shortfall of Gravitas" (ASOG) unoszącej się na Atlantyku. Pierwotnie teleskop miał zostać wystrzelony przez rakietę Sojuz, ale w październiku 2022 roku Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła, że ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę misja zostanie zrealizowana przez amerykańską rakietę nośną Falcon 9 od firmy SpaceX.
"Misja stworzy największą i najdokładniejszą mapę 3D Wszechświata, jaką kiedykolwiek stworzono na przestrzeni 10 miliardów lat kosmicznego czasu. Euclid zbada, w jaki sposób Wszechświat się rozszerzył i jak wielkoskalowa struktura jest rozmieszczona w przestrzeni i czasie, ujawniając więcej na temat roli grawitacji oraz natury ciemnej energii i ciemnej materii." - podała ESA. Teleskop ma masę około 2 ton. Jego wymiary to około 4,7 metra wysokości i 3,7 metra średnicy. Zaopatrzony został w teleskop astronomiczny ze zwierciadłem o średnicy 1,2 m. Pozwalać on będzie na obserwacje Wszechświata w paśmie widzialności od światła widzialnego po bliską podczerwień. Badać on ma szczególnie ciemną materię i energię. Teleskop kosmiczny Euclid będzie prowadził obserwacje z punktu libracyjnego L2 układu Ziemia-Słońce. To tam, gdzie od stycznia 2022 roku znajduje się Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Patrząc z Ziemi, punkt ten znajduje się po przeciwnej stronie niż Słońce w odległości około 1,5 miliona kilometrów od naszej planety. Teleskop działać ma przynajmniej 6 lat. Euclid ma wbudowaną pamięć masową o pojemności 300 GB. Jego system telekomunikacyjny będzie mógł przesyłać na Ziemię 850 gigabitów dziennie. Wykorzystywać będzie pasmo Ka i protokół dostarczania plików CCSDS do przesyłania danych naukowych z szybkością 55 megabitów na sekundę w wyznaczonym okresie 4 godzin dziennie do 35-metrowej stacji naziemnej Cebreros w Hiszpanii, gdy teleskop jest widoczny z Ziemi. "W przygotowaniu podzespołów i systemów, które zostaną wyniesione w przestrzeń kosmiczną, wzięły udział polskie firmy: Astri Polska, GMV Polska, Sener Polska oraz SYDERAL Polska. Wartość kontraktów dla polskich podmiotów wyniosła ponad 3,24 mln euro." - podała Polska Agencja Kosmiczna. Wsparcie
|