Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Drugi start rakiety Electron w pełni udany

2018-01-22 Drugi start rakiety Electron w pełni udany

Z kosmodromu w Nowej Zelandii odbył się pierwszy udany lot rakiety nośnej Electron spółki Rocket Lab.


Electron to nowa lekka rakieta nośna (grafika: Rocket Lab)

Na początek przypomnienie. W zeszłym roku, 25 maja 2017, rakieta Electron nie osiągnęła prędkości orbitalnych. Pierwszy start nowej rakiety nośnej zakończył się tylko częściowym powodzeniem. Mimo, że start i początek lotu odbywał się bez przeszkód to jednak zawiódł drugi stopnień rakiety. Testowy ładunek o nazwie "It's a Test" nie trafił na przewidywaną orbitę o wysokości między 300 a 500 km.

Obecny start to pierwszy udany lot rakiety Electron. Rakieta nazwana "Still Testing" wystartowała z soboty na niedzielę z własnego, prywatnego kosmodromu na półwyspie Mahia w Nowej Zelandii. Lot na orbitę trwał 8 minut i 14 sekund.


Relacja ze startu

Na pokładzie drugiej rakiety znalazły się 4 satelity:

  • Humanity Star - satelia odbijający światło
  • Dove Pioneer - satelita obserwacyjny należący do amerykańskiej firmy Planet Labs
  • Lemur-2 x1 - satelita meteorologiczny należący do Spire Global
  • Lemur-2 x2 - satelity mający śledzić statki.


Satelita Humanity Star (grafika: Rocket Lab)

Humanity Star to "sztuczna gwiazda", która widoczna jest na niebie nawet za dnia. Lśniący satelita ma nam przypominać o naszym miejscu we Wszechświecie. Więcej o projekcie Humanity Star na stronie internetowej www.thehumanitystar.com. Sprawdzić można na niej kiedy ten niezwykły satelita widoczny będzie z miejsca zamieszkania. Satelita zostanie na orbicie około 9 miesięcy, po czym w wyniku szczątkowego oporu atmosfery ziemskiej obniży orbitę aż w końcu wejdzie w atmosferę i niej spłonie.

Rakieta Electron amerykańsko-nowozelandzkiej firmy Rocket Lab wynosić ma gównie małe sztuczne satelity, na które wciąż rośnie rynek. Do klientów firmy należą m.in. NASA.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: