Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Drugi start rakiety Electron jeszcze w 2017 roku

2017-09-26 Drugi start rakiety Electron jeszcze w 2017 roku

Z antypodów, z nowego prywatnego kosmodromu w Nowej Zelandii wystartuje nowa prywatna rakieta nośna Electron.


Rakietę nośną Electron rozwija amerykańsko-nowozelandzka firma Rocket Lab (grafika: Rocket Lab)

Pierwszy lot rakiety Electron odbył się 25 maja 2017 roku. Niestety zakończył się tylko częściowym powodzeniem. Zawiodło oprogramowanie. Nie udało się osiągnąć zakładanej orbity o wysokości 300-500 km. Osiagnięto tylko 250 km. Samo działanie silników było bezproblemowe.


Minirelacja wideo z pierwszego startu

Problem rozwiązano. Obecnie na linii produkcyjnej firmy Rocket Lab znajduje się już 6 rakiet. To jedna z nich zostanie przetransportowana do Nowej Zelandii w październiku 2017 roku. Start nastąpi kilka tygodni później z nowego, prywatnego kosmodromu położonego w Nowej Zelandii na półwyspie Mahia. Położenie na odludziu (mały ruch samolotów i statków) pozwalać ma wykonywać teoretycznie stamtąd nawet 100 startów rocznie.


Budowa kosmodromu

Podczas drugiego startu nowej rakiety nośnej Electron pierwotnie firma planowała wyniesienia ładunku testowego, podobnie jak to miało miejsce podczas inauguracyjnego lotu w maju 2017 roku.

Rakieta Electron to jedna z najmniejszych na rynku rakiet nośnych. Zbudowana jest z włókna węglowego. Zdolna ma być do wynoszenia do 150 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Ładunek podczas 2 startu stanowić będą 4 miniaturowe satelity typu CubeSat:

  • 2 satelity Dove firmy Planet
  • 2 satelity Lemur firmy Spire Global

Dove (z ang. gołąb) to miniaturowe satelity obserwacyjne dostarczające klientom zdjęcia satelitarne. Mimo niewielkich rozmiarów (3U CubeSat) satelity Dove dziennie mogą sfotografować ponad 2 million km2 powierzchni Ziemi, przesłać radiowo zdjęcia z prędkością 200 mbps do 30 stacji naziemnych. Założona przez byłych pracowników NASA prywatna firma Planet wysłała do tej pory kilkadziesiąt satelitów typu Dove.


Satelity Dove (grafika: Planet)

Lemur to satelity amerykańskiej firmy Spire (wcześniej NanoSatisfi) zbierające z orbity lokalizacje statków, samolotów, ładunków oraz dane pogodowe.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: