Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Deorbitacja chińskiej stacji kosmicznej Tiangong-1 2018-03-29 Deorbitacja chińskiej stacji kosmicznej Tiangong-1Pierwsza chińska stacja kosmiczna Tiangong-1 schodzi niekontrolowana coraz bardziej z orbity. Wnet wejdzie w ziemską atmosferę, w której widowiskowo spłonie.
Wyniesiony Tiangong-1 na orbitę we wrześniu 2011 roku to już tzw. kosmiczny śmieć. Ta składająca się z jednego modułu testowa stacja kosmiczna zakończyła bowiem swoje działanie w marcu 2016 roku. Od tego czasu niekontrolowana stacja obniża swoją wysokość. Początkowo stacja krążyła na wysokości około 400 km nad Ziemią, teraz jest już na wysokości poniżej 200 km. Na tak niskiej wysokości działa na nią coraz gęstsza tzw. szczątkowa atmosfera.
Aż do kilku godzin przez wejściem w atmosferę nie da się przewidzieć miejsca spadku stacji. Jednakże inklinacja jej orbity sprawia, że będzie on miał miejsce w szerokościach geograficznych pomiędzy 43°N a 43°S. Na północnej półkuli są to Włochy, Hiszpania oraz część Stanów Zjednoczonych. Pas ten nie obejmuje naszego kraju, zatem stacja nie spadnie na Polskę. Na półkuli południowej w pasie leży między innymi części Chile, Argentyna, Tasmania i Nowej Zelandia.
Tiangong-1 (z chińskiego Niebiański Pałac 1) miał masę startową 8,6 t przy długości 10,4 metra. Składał się z dwóch segmentów: załogowego, gdzie na przestrzeni 15 m3 spali i przeprowadzali eksperymenty chińscy kosmonauci oraz z modułu serwisowego, gdzie dostarczającego zasilanie przez panele słoneczne oraz wyposażonego silniki rakietowe oraz zbiorniki z paliwem.
Wprawdzie istnieje taka możliwość, że fragmenty stacji dotrą do powierzchni Ziemi, jednak szansa na to, że trafią one w teren zamieszkały są niewielkie. W człowieka jeszcze mniejsze. Najprawdopodobniej spadną do jednego z oceanów. Aktualne położenie stacji jest cały czas monitorowane przez kilka ośrodków naukowych oraz zapewne także wojskowych (tzw. wojska kosmiczne). Jest to m.in. chińska agencja kosmiczna, Space Debris Office (Fraunhofer FHR) wchodząca w skład ESA. Można je śledzić także w serwisach: W niektórych regionach świata można obserować jeszcze ostatnie przeloty stacji po nocnym niebie.
Wyniki działania radaru Tiangong-1 stanowił pierwszy krok Chin do budowy dużej, wielomodułowej chińskiej stacji kosmicznej (program Tiangong), która wyniesiona ma być w latach 20. XXI wieku.
Głównym celem kończącej żywot Tiangong-1 było "nauka" dokowania w przestrzeni kosmicznej oraz testy systemów pokładowych stacji. Ostatecznie do stacji zadokowały trzy różne statki kosmiczne:
Wsparcie
|