Nowości  Kosmonautyka    
 

Kosmonautyka.pl > Cygnus NG-23

2025-09-15 Cygnus NG-23

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wystartował amerykański bezzałogowy statek transportowy Cygnus NG-23.


Cygnus XL w ładownii rakiety Falcon 9 (grafika: SpaceX)

Był to inauguracyjny lot statku kosmicznego Cygnus XL - dłuższej wersji statku kosmicznego Cygnus o 33% większej pojemności ładunkowej.

Start odbył się 15 września 2025 roku z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA. Statek został wyniesiony przez rakietę nośną Falcon 9 firmy SpaceX.


Start rakiety Falcon 9 do misji Cygnus NG-23 (grafika: SpaceX)

Start był transmitowany na żywo.

Był to czwarty lot pierwszego stopnia wielokrotnego użytku. Wcześniej brał o udział w misjach Ax-4, Crew-11 i Starlink. Po rozdzieleniu się stopni, booster Falcon 9 wylądował na lądowisku kosmodromu Canaveral.

Jest to dwudziesta trzecia misja zaopatrzeniowa statku Cygnus firmy Northrop Grummann do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Od swojego pierwszego lotu w 2013 roku Cygnus dostarczył na ISS ponad 71 ton ładunku.

"Nasz Cygnus XL to kolejny krok w kierunku kwitnącej komercyjnej gospodarki kosmicznej. Statek kosmiczny przewozi więcej ładunku, dzięki czemu każda misja jest bardziej wydajna. Wspieramy NASA i stację kosmiczną od dziesięcioleci i wiemy, czego potrzeba, aby rozwinąć zaawansowane możliwości eksploracji kosmosu." - powiedział Ryan Tintner, wiceprezes ds. cywilnych systemów kosmicznych w Northrop Grumman.

Po przybiciu do ISS statek Cygnus pozostanie do niego przydokowany. Po pewnym czasie zaś zostanie zdeorbitowany.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: