Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwszy sztuczny satelita Bhutanu

2018-08-10 Pierwszy sztuczny satelita Bhutanu

BHUTAN-1 to pierwszy sztuczny satelita Bhutanu.


Prace nad pierwszym sztucznym satelitą Bhutanu (grafika: Kuensel)

Pierwszy satelita Bhutanu został wyniesiony w kosmos 29 czerwca 2018 roku na pokładzie rakiety nośnej Falcon 9 firmy SpaceX. Został on zabrany wraz z zaopatrzeniem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Następnie ze stacji został uwolniony na orbitę 10 sierpnia 2018 roku.

BHUTAN-1 to zminiaturyzowany satelita typu CubeSat. Czyli jest to mały sześcian o bokach 10 cm i masie około 1 kg. Mimo niewielkich rozmiarów satelita został zaopatrzony w kilka systemów pokładowych:

  • aparat fotograficzny wykonujący zdjęcia satelitarne i ujęcia wideo
  • system odbioru, przechowywania i przekazywania dalej wiadomości radiowych
  • specjalnie opracowany dla satelitów miniaturowy odbiornik GPS
  • urządzenie APRS (Automatic Packet Reporting System) ustalające pozycję satelity w czasie rzeczywistym oraz przekazującą ją radiowo na częstotliwości amatorskiej
  • magnetometr
  • miernik promieniowania kosmicznego

"Kosmos zawsze kojarzył się z bogatymi i rozwiniętymi krajami, był dalekim marzeniem. Ale z naszym pierwszym satelitą na orbicie, udowodnimy, że żadne marzenie nie jest zbyt duże dla nikogo." - powiedział Cheki Dorji, współtwórca satelity


Wykształcony na Zachodzie król Bhutanu wiąże duże nadzieje z branżą kosmiczną (grafika: Wikipedia)

Bhutan to małe królestwo w Himalajach, wciśnięte między Chiny oraz Indie. Ma wielkość porównywalną ze Szwajcarią. Ludność Bhutanu liczy zalewie 800 tys. osób, tyle co np. Kraków. Bhutan należy do państw o najniższym poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego. Malutka gospodarka bazuje na feudalnym jeszcze rolnictwie, leśnictwie i hydroenergetyce.


Trasmisja ze startu rakiety (grafika: Ministerstwo Informacji Bhutanu)

Nad satelitą pracowało zaledwie 4 inżynierów z Bhutanu: Yeshey Choden, Kiran Kumar Pradhan, Pooja Lepcha i Cheki Dorji.

Koszt całego projektu to 280 tys. dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje to kwotę niecałe 1 mln zł. Dla porównania jest to koło 1/10 rocznego budżetu Polskiej Agencji Kosmicznej (2016), która jak do tej pory nie wysłała w kosmos żadnego własnego satelity.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: