Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Bandwagon 1

2024-04-07 Bandwagon 1

SpaceX startuje z pierwszą misją nowej serii współdzielonego wynoszenia na orbitę satelitów Bandwagon 1.


SpaceX Bandwagon (grafika: SpaceX)

Nowa seria misji nazwanych Bandwagon uzupełni dotychczasowe współdzielone misje Transporter, które SpaceX wykonuje od 2021 roku na niskie orbity (LEO) synchroniczne ze Słońcem.

Podczas misji Bandwagon rakiety nośne Falcon 9 dostarczać będą ładunki na wysokości od 550 do 605 kilometrów i nachyleniu około 45 stopni.

"To sposób na zaspokojenie popytu na drugą najczęściej pytaną orbitę" - powiedział Jarrod McLachlan, szef misji współdzielonych w firmie SpaceX.

Start pierwszej misji Bandwagon 1 planowany jest na 7 kwietnia 2024 roku o godzinie 23:19 czasu polskiego. Start odbędzie się z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA.

Start transmitowany będzie na żywo na platformie społecznościowej X (dawniej Twitter).

Pierwszy, najdroższy stopień rakiety Falcon 9 zostanie ponownie odzyskany.

Wśród wynoszonych satelitów będzie Acadia 4 firmy Capella Space. To kolejny satelita radarowy (SAR) z najnowszej generację serii Acadia, które oferują lepsze obrazowanie i lepszą łączność. Satelity nowej serii są mniejsze i lżejsze (165 kg) niż poprzednie modele. Mimo to oferują wyższą rozdzielczość i możliwości wykrywania, umożliwiając lepszą obserwację Ziemi. Ich pokładowy radaru z syntetyczną aperturą (SAR) pozwala obrazować powierzchnię Ziemi w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze dnia i nocy.

Drugim wynoszonym obiektem jest 800 kg południowokoreański satelita w ramach projektu 425 obejmującego 5 satelitów rozpoznawczych dla południowokoreańskiej agencji zakupów obronnych South Korean Defense Acquisition Program Administration (DAPA). Wynoszony satelita jest w elektrooptyczny teleskop podczerwieni (EO/IR), pozostałe mają radar z syntetyczną aperturą (SAR).

Satelity tej serii zostać mają wystrzelone do 2025 roku, umożliwiając szczególnie wojsku Korei Południowej obserwację obiektów wojskowych uzbrojonego w broń jądrową sąsiada. Zdjęcia satelitarne dostępne mają być co 2 godziny w rozdzielczości 30-50 cm.

Kolejne misje serii startów Bandwagon planowane są na listopad 2024 roku, luty oraz maj 2025 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: