Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Canopee

Canopee

Canopee to statek do transportu na kosmodrom nowej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6. Zbudowany został m.in. w Polsce.

Statek Canopee służyć ma do transportu nowej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6 z Europy na kosmodrom Kourou w Gujanie Francuskiej.


(grafika: ESA)

Większość długości jednostki stanowić ma otwarty pokład ładunkowy z wysokimi burtami zabezpieczającymi ładunek w postaci segmentów nowej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6. Nadbudówka z sterówką znajdować się będzie nietypowo na dziobie.

Statek ma mieć innowacyjny napęd. Obok silników diesla napędzanych przez skroplony gaz ziemny (LNG) ma posiadać także rozkładane 4 żagloskrzydła wykorzystujące wiatr. Mają one mieć wysokość 30 metrów przy powierzchni 1 452 m2. Taki ekologiczny napęd pozwolić ma ma 35% redukcję emisji zanieczyszczeń w porównaniu do analogicznego klasycznego statku.


Prezentacja statku

Statek budowany jest przez holenderską stocznię Neptune Shipyards BV dla Alizes - spółki joint venture firm Jifmar Offshore Services i Zéphyr and Borée (Z&B), armatora jednostki. Budowa odbywa się w Holandii oraz w Polsce. Holenderska stocznia współpracuje bowiem z polską stocznią Partner Stocznia z Polic.


Partner Stocznia w Policach (grafika: Partner Stocznia)

Polska stocznia miała już na koncie jednostki dla tego holenderskiego klienta. W Policach, zgodnie ze specjalizacją polskiej firmy, powstał kadłub, który został zdwodowany w czerwcu 2022 roku. Kadłub odholowany został do Holandii do wykończenia. Odbiór statku jest planowany do końca 2022 roku, po serii jego testów.


Wodowanie kadłuba statku (grafika: Neptune Marine)

Dane techniczne statku Canopee:

  • długość: 121 m
  • szerokość: 22 m
  • zanurzenie: 4,30 m
  • nośność: 3,1 tys. t
  • napęd: 2 x diesel 3127 KM + 4 żagloskrzydła
  • prędkość: 16,5 węzłów


Wizualizacja rakiety Ariane 6 (grafika: ESA)

Ariane 6 to nowa europejska rakieta nośna, która zastąpić ma użytkowaną obecnie rakietę Ariane 5.

Elementy rakiety nośnej Ariane 6 budowane są w różnych państwach członkowskich programu Ariane. Po zebraniu ich w kilku portach (Bremen, Rotterdam, Le Havre, Bordeau) popłyną one z Europy do portu Pariacabo w pobliżu kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, w Ameryce Południowej.


Trasa transportu rakiety Ariane 6 (grafika: ESA)

W Kourou części rakiety zostaną złożone w hali poziomego montażu. Następnie rakieta zostanie przesunięta ogromną suwnicą (90 m wysokości, 8,2 tys. ton masy) na nowe, budowane właśnie stanowisko startowe.


Budowane obecnie stanowisko startowe Ariane 6 z suwnicą (grafika: ESA)

Mająca ponad 60 m długości i ważąca podczas startu niemal 600 ton rakieta Ariane 6 wykorzystywana będzie głównie do wynoszenia sztucznych satelitów.


Prezentacja budowy kompleksu startowego Ariane 6

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: