Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > 40 lat rakiet nośnych Ariane

2019-12-23 40 lat rakiet nośnych Ariane

Równo 40 lat temu w kosmos poleciała pierwsza europejska rakieta Ariane.

Rodzina rakiet nośnych Ariane to koń roboczy europejskiego programu kosmicznego. Używane są one do wynoszenia satelitów, sond kosmicznych a także bezzałogowych statków transportowych (ATV na ISS).


Pierwszy start Ariane 1 sprzed 40 lat (grafika: ESA)

Budowa własnej rakiety nośnej była jedną z najważniejszych decyzji powstałej w 1975 roku Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Ariane 1 była pierwszą rakietą z rodziny Ariane. Powstała na bazie doświadczeń poprzedniego (nieudanego) programu budowy rakiety nośnej Europa. Koszt opracowania tej rakiety wyniósł około 860 mln euro.

Pierwszy lot rakiety Ariane 1 zaplanowany został na 15 grudnia 1979 roku. Tego dnia, przed licznie zgromadzoną publicznością w Kourou w Gujanie Francuskiej, odliczanie osiągnęło zero. Silnik rakiety obudził się do życia i... zgasł. Na szczęście usterka nie była poważna i start został przesunięty na 23 grudnia - ale wtedy start pokrzyżowała zła pogoda. Kolejna, trzecia próba 24 grudnia 1979 okazała się tym razem szczęśliwa. O 14:14 czasu lokalnego, Ariane 1 wzleciała w kosmos rozpoczynając europejską erę kosmiczną.


Pierwszy start Ariane 1 sprzed 40 lat


Kontrolerzy cieszący się z sukcesu (grafika: ESA)


Ariane Girouard - dziecko urodzone w Kourou kilka minut po starcie rakiety i nazwane jej imieniem (grafika: ESA)

Kolejne rakiety Ariane 2 i Ariane 3 były modyfikacjami Ariane 1. W latach 1979-1989 wystrzelono w sumie 28 rakiety Ariane 1, 2 lub 3. Umieściły one na orbicie w łącznie 38 satelitów.

Kolejną rakietą była Ariane 4, która weszła do służby w 1988 roku. W sumie wykonała ona 113 udanych startów. Jej ostatni lot miał miejsce 15 lutego 2003 roku.


Ariane 4 i Ariane 5 (grafika: ESA)

Kolejna to ciężka rakieta nośna Ariane 5.


Start Ariane 5 (grafika: ESA)

Niedawno, bo 26 listopada 2019 roku odbył się 250. start rakiet Ariane. Ariane 5 wyniosła wówczas 2 satelity satelity telekomunikacyjne.

Obecnie trwają prace nad rakietą Ariane 6. Na kosmodromie Kourou budowana jest dla niej dedykowane, nowe stanowisko startowe.


Dla Ariane 6 budowane jest właśnie nowe stanowisko startowe (grafika: ESA)

Ariane 6 będzie dostępna w dwóch wersjach: Ariane 62 z dwoma rakietami wspomagającymi oraz silniejsza Ariane 64 z czterema boosterami.

Mimo, że Polska należy do ESA nie brała i nie bierze udziału w budowie rakiet Ariane. W przeciwieństwie do mniejszych państw Europy Środkowej jak np. Czechy lub Rumunia.


Najnowsza Ariane 6 to także owoc europejskiej współpracy (grafika: ESA)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: