Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Tianhe

Tianhe

Tianhe to pierwszy moduł nowej chińskiej stacji orbitalnej.

Tianhe (z chiń. harmowania niebios) stanowić będzie podstawy element docelowej, modułowej chińskiej stacji kosmicznej.

Cylindryczny moduł wyniesiony zostanie nie niską orbitę okołoziemską (LEO) w kwietniu 2021 roko na szczycie rakiety nośnej Długi Marsz 5B z kosmodromu Wenchang. Na wysokości 370 km okrążać on bęzie Ziemię co około 90 min.

Do tej pory Chiny posiadały na orbicie małe, jednoelementowej stacje Tiangong 1 oraz Tiangong 2. Stanowiły one preludium przed obecną dużą stacją.

Tianhe ma 16,6 m długości i 4,2 m średnicy. Jego masa to 22 ton.

Ma on systemy podtrzymywanie życia dla trzech taikonautów, systemy kierowania, nawigacji oraz kontroli orientacji. Zasilanie modułowi zapewnią dwa panele słoneczne o zmiennym położeniu.

Sam moduł Tianhe podzielony jest na trzy części:

  • cześć mieszkalna
  • cześć serwisowa
  • moduł dokowania

Moduł dokowania umożliwi nie tylko dokowanie do niego bezzałogowych statków zaopatrzeniowych Tianzhou oraz Shenzhou z załogą stacji, ale także w przyszłości dołączanie kolejnych modułów stacji.

W tym celu moduł dokowania zaopatrzony został już w mały manipulator Lyappa, analogiczny do tego w byłej rosyjskiej stacji Mir. Służyć on będzie do przenoszenia modułów stacji między portami modułu dokowania.

Pierwszym statkiem kosmicznym, który ma odwiedzić Tianhe ma być statek Tianzhou 2 w maju 2021 roku, a następnie Shenzhou 12, który zabierze 2-3 osobową załogę na stację w czerwcu 2021 roku.

Kolejne misje, bezzałogowy Tianzhou 3 i załogowy Shenzhou 13 mają również odwiedzić stację w późniejszym okresie, ale jeszcze w 2021 roku.

Wyniesienie Tianhe i budowa nowej stacji jest częścią większego programu stacjo orbitalnych Tiangong.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: