Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Skylon

Skylon

Skylon to rozwijany brytyjski samolot kosmiczny.


Wizualizacja samolotu kosmicznego Skylon (grafika: ESA)

Skylon jest koncepcją mającego 84 m długości bezzałogowego rakietoplanu, który startowałby z lotnisk jak normalny samolot po czym wzlatywałby na orbitę wokołoziemską.

Dla Skylon opracowywany jest nowy typ napędu rakietowego. Silnik SABRE (Synergistic Air-Breathing Rocket Engine) w dolnych warstwach atmosfery pracować ma jak silnik odrzutowy korzystając z powietrza atmosferycznego, w górnych zaś warstwach atmosfery ziemskiej pracować jak typowy silnik rakietowy. Koncepcja na opisywaną technologię silnika znana jest od lat 50. XX wieku, jednakże jak do tej pory nikt nie podjął się budowy demonstratora.


Przekrój przez silnik SABRE (grafika: ESA)

Krytyczną technologią silnika jest obniżenie temperatury ciepłego powietrza atmosferycznego do wartości poniżej zera w ciąg zaledwie ułamka sekundy. Dotychczasowe rozwiązanie to umożliwiające są ogromnych rozmiarów. Firma stojąca za Skylonem ma nadzieję, że jej rozwiązanie masowo i rozmiarowo spełni to zadanie, tak aby było możliwe zastosowanie nowego napędu.


Testy techniki natychmiastowego chłodzenia powietrza w 2012 roku (grafika: ESA)

W trybie silnika odrzutowego samolot ma się rozpędzać do prędkości 5 Machów, wyżej korzystać ma z utleniacza w postaci zgromadzonego w zbiornikach ciekłego tlenu.

Dzięki nowemu napędowi naukowcy liczą na znaczne obniżenie kosztów wysłania obiektów na orbitę okołoziemską.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: