Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > OneWeb

OneWeb

OneWeb to powstający globalny system Internetu satelitarnego.

Satelita systemu OneWeb
Satelita systemu OneWeb (grafika: OneWeb)

Internet satelitarny w OneWeb dostarczać ma docelowo konstelacja kilkuset satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).


Logo systemu OneWeb (grafika: OneWeb)

Pierwsze 6 satelitów konstelacji wyniesiono w lutym 2019 roku. Rok później, w lutym 2020 roku rakieta nośna Sojuz wyniosła 34 satelity.

W marcu 2020 roku w kosmos wyniesione zostały kolejne 34 satelity.

Łącznie podczas 3 wyniesień na orbitę trafiło łącznie 74 z planowanych 650 satelitów wstępnej konstelacji.


Satelity OneWeb ładowane na rosyjską rakietę nośną Sojuz (grafika: Arianespace)

Satelity wpierw trafiły na orbitę bliską biegunowej o wysokości początkowej 450 km, z której wzniosły się na orbitę końcową 1 200 km. Swoje docelowe pozycje orbitalne osiągnęły wykorzystując elektryczny napęd jonowy.


Transmisja z wyniesienia

Satelity produkowane są masowo na Florydzie w USA. Każdy satelita jest o masie około 150 kg.


Otwarta w lipcu 2019 roku fabryka satelitów OneWeb w pobliżu kosmodromu Canaveral (grafika: OneWeb)

System OneWeb rozpocząć miał działanie dla klientów w trybie demonstracyjnym do końca 2020 roku. Pełne komercyjne globalne usługi rozpocząć się miały w 2021 roku.

Niestety pod koniec marca 2020 roku firma OneWeb złożyła wniosek o upadłość. Okazało się bowiem, że firma nie otrzyma 2 mld dolarów od japońskiego SoftBanku, swojego największego inwestora. Bank ten wycofał się z inwestycji w wyniku trudnej sytuacji na rynkach finansowych wynikłej ze światowej pandemii koronawirusa.

Niestety na orbicie znalazło się zbyt mało satelitów, aby sieć OneWeb mogła zaoferować dostęp do Internetu - nawet ograniczony. Ukończono lub budowano połowę z 44 stacji naziemnych.

Firma zwolniła około 85% ze swoich 531 pracowników, ale jednocześnie oświadczyła, że utrzyma działanie już wyniesionych satelitów. Będąc już pod sądowym parasolem chroniącym przed wierzycielami nadal poszukiwany był nowy inwestor dla konstelacji.

W lipcu 2020 roku brytyjski rząd zdecydował o zakupie OneWeb wraz z indyjską firmą Bharti. Zajmuje się ona m.in. telekomunikacją, nieruchomościami, produkcją, usługami finansowymi a nawet rolnictwem. Bharti, poprzez Bharti Airtel, jest trzecim największym operatorem telefonii komórkowej na świecie, z ponad 425 milionami klientów. Aktywna jest także w UK.

Umowa przejęcia upadłego OneWeb jest warta 1 mld dolarów. Rząd Wielkiej Brytanii wyłoży 500 mln, zaś kolejne 500 mln dolarów Bharti.

Oprócz Sojuzów satelity OneWeb wynoszone miały być na orbitę przez rakiety nośne firm Blue Origin i Virgin Galactic.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: